Працівника, який підлягає вивільненню, обирає роботодавець, а не профком. Профком лише погоджує чи відмовляє у погодженні такого вибору!

1. Звільнення не допускається, крім випадків повної ліквідації підприємства, установи, організації, коли допускається звільнення з обов’язковим працевлаштуванням:

  • Вагітних жінок (ст. 184 КЗпП).
  • Жінок, які мають дітей, віком до 3 років (до 6 років, якщо згідно медичного висновку дитина потребує домашнього догляду (ст. 179, 184 КЗпП).
  • Одиноких матерів при наявності дитини віком до 14 років або дитини-інваліда (ст. 184 КЗпП). Одинока мати – це жінка, яка не перебуває у шлюбі і у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено в установленому порядку за вказівкою матері, вдова, інша жінка, яка виховує і утримує дитину сама (п. 9 постанови пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» № 9 від 06.11.1992).
  • Батьків, які виховують дітей віком до 14 років без матері, в тому числі в разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі (ст. 186-1 КЗпП).
  • Опікунів та піклувальників, які виховують дітей віком до 14 років (ст. 186-1 КЗпП).

2. Звільнення не допускається, крім випадків повної ліквідації підприємства, установи, організації:

  • Працівників, які обиралися до складу профкому закладу, установи, організації, профспілкового представника – протягом року після закінчення строку виборних повноважень. Така гарантія не надається працівникам у разі дострокового припинення повноважень у цих органах у зв’язку з неналежним виконанням своїх обов’язків або за власним бажанням, за винятком випадків, якщо це пов’язано із станом здоров’я (ст. 252 КЗпП, ч. 3 ст. 41 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності»).
  • Молодих працівників у віці від 14 до 35 років, прийнятих після закінчення чи припинення навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних і вищих навчальних закладах, завершення професійної підготовки і перепідготовки, а також після звільнення зі строкової військової або альтернативної (невійськової) служби – упродовж 2 років після прийняття на перше робоче місце. Дворічний строк першого робочого місця обчислюється з урахуванням часу роботи молодого громадянина до призову на строкову військову або альтернативну (невійськову) службу (ст. 197 КЗпП, ст. 7 Закону України “Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні”).

3. Звільнення працівників молодше 18 років допускається лише у виняткових випадках, тільки за згодою районної (міської) комісії в справах неповнолітніх і лише з обов’язковим працевлаштуванням (ст. 198 КЗпП).

4. Переважне право на залишення на роботі насамперед надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці (ч. 1 ст. 42 КЗпП).

Доказами більш високої кваліфікації і продуктивності праці можуть бути:

  • кваліфікаційна категорія;
  • педагогічне, наукове звання;
  • освіта;
  • участь працівника в конкурсах, змаганнях;
  • показники учнів, вихованців в конкурсах, олімпіадах, змаганнях;
  • виконання більш складної роботи порівняно з іншими;
  • нагородження, заохочення, стягнення тощо.

5. При рівній продуктивності праці і кваліфікації перевага в залишенні на роботі, надається:1

1. Сімейним – при наявності двох і більше утриманців (п. 1 ст. 42 КЗпП).

2. Особам, в сім’ї яких немає інших працівників з самостійним заробітком (п. 2 ст. 42 КЗпП).2

3. Працівникам з тривалим безперервним стажем роботи на даному підприємстві, в установі, організації (п. 3 ст. 42 КЗпП).

4. Працівникам, які навчаються у вищих і середніх спеціальних учбових закладах без відриву від виробництва (п. 4 ст. 42 КЗпП).

5. Учасникам бойових дій, інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” (п. 5 ст. 42 КЗпП).

6. Авторам винаходів, корисних моделей, промислових зразків і раціоналізаторських пропозицій (п. 6 ст. 42 КЗпП).

7. Працівникам, які дістали на цьому підприємстві, в установі, організації трудове каліцтво або професійне захворювання (п. 7 ст. 42 КЗпП).

8. Особам з числа депортованих з України протягом п’яти років з часу повернення на постійне місце проживання в Україну (п. 8 ст. 42 КЗпП).

9. Працівникам з числа колишніх військовослужбовців строкової служби та осіб, які проходили альтернативну (невійськову) службу, — протягом двох років з дня звільнення їх зі служби (п. 9 ст. 42 КЗпП).

10. Громадянам, віднесеним до 1-4 категорії потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи (п. 7 ст. 20, ст. 21, 22, 23 Закону “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”). Потерпілі 4 категорії користуються перевагою лише за умови постійного проживання або постійної роботи чи постійного навчання у зоні посиленого радіоекологічного контролю.

11. Дітям війни – особам, які є громадянами України та яким на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років (ст. 5, ст. 1 Закону “Про соціальний захист дітей війни”).

12. Особам, що мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, — Героям Соціалістичної Праці і повним кавалерам ордена Трудової Слави (п. 20 ст. 9 Закону “Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні”).

13. Героям Радянського Союзу і повним кавалерам ордена Слави, а також особам, нагородженим чотирма і більше медалями “За відвагу” (ст. 11 Закону “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”).

14. Ветеранам військової служби (п. 14 ст. 6 Закону “Про статус ветеранів військової служби та їх соціального захисту”). Ветерани військової служби мають переважне право на залишення на тій роботі, на яку вони були зараховані вперше після звільнення з військової служби.

6. При рівних умовах перевага в залишенні на роботі надається особам, які є членами Профспілки працівників освіти і науки України з більшим профспілковим стажем (п. 3.1.18 обласної угоди).

7. У разі однакового профспілкового стажу береться до уваги наявність інших джерел доходів або можливість їх мати, враховуючи їх розмір (п. 3.1.18 обласної угоди).

One Response to Вибір працівників, які підлягають вивільненню

  1. Ганна коментує:

    рошу Вашої допомоги у вирішенні питання. Відбуваються зміни у штатному розписі державної установи. Працівники за місяць попереджені про звільнення. Зараз готується проект наказу про приведення у відповідність штатних одиниць та пропонування посад. В даному випадку відбуваються зміни в назві посади: є основний працівник (х), яка знаходиться у відпустці до 3-х віку, на її місце призначили іншого працівника (у), яка також пішла у відпустку за дитиною, яка потребує домашнього догляду. Посада є вакантною. Основному працівнику звичайно запропонована її ж таки посада. Що робити з працівником (у), відпустка якої закінчується в березні 2014р. Пропонувати їй іншу посаду в іншому відділі і робити її автоматично після закінчення відпустки основним працівником, чи не робити ніяких дій (так як вона була за місяць попереджена про можливе звільнення) і після закінчення відпустки припинити трудові відносини.
    Допоможіть будь-ласка.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>