изображение_viber_2020-06-19_22-00-12На порядку денному президії – фінансове забезпечення трудових прав працівників закладів та установ освіти області.

З метою запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби та у зв’язку з запровадженням в області обмежувальних заходів  чергове засідання президії комітету Чернігівської обласної організації Профспілки проводилося дистанційно.

Президія розглянула питання фінансового забезпечення трудових прав працівників закладів та установ освіти області.  Зокрема було зазначено, що у 2019 році місцеві бюджети мали дефіцит коштів на освіту. Проте завдяки перерозподілу освітньої субвенції, додаткових коштах з місцевих бюджетів, бюджетний рік завершився без заборгованості педагогічним працівникам закладів загальної середньої освіти.

Гірша ситуація була з місцевими бюджетами. У результаті виникала заборгованість із заробітної плати непедагогічним працівникам закладів загальної середньої освіти.

Обласна організація Профспілки зверталась до Чернігівської облдержадміністрації, інших органів влади щодо вирішення питання заборгованості працівникам, надавала допомогу у підготовці звернень до суду. До кінця року завдяки додатковим дотаціям заборгованість була погашена.

Із 1 січня 2020 року внесені зміни до формули розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами стали позитивними для адміністративно-територіальних одиниць, де кількість учнів зростає. У той же час такі зміни мають негативні наслідки для адміністративно-територіальних одиниць, де кількість учнів зменшується. У першу чергу, це сільські громади.

 На 2020 рік додаткова потреба освітньої субвенції в Чернігівській області складала 122 428,8 тис. грн. Із цієї суми 55 815,3 тис.  грн. покривалось за рахунок власних коштів місцевих бюджетів.

З моменту  набрання чинності Закону України «Про повну загальну середню освіту» статтею 24 зазначеного Закону внесено позитивні зміни в систему доплат педагогічним працівникам.

Значний вплив на фінансове забезпечення трудових прав працівників закладів та установ освіти зумовило запровадження із 12 березня 2020 року карантину.

Переважна більшість педагогічних працівників була переведена на дистанційний режим роботи.

Обслуговуючий персонал працював за гнучким графіком, у режимі чергування, дистанційно, а також у звичайному режимі. Випадків простою у обслуговуючого персоналу є значно більше, ніж у педагогічних працівників.

У більшості випадків простій оплачений у розмірі середнього заробітку згідно з гарантіями колективних договорів і угод.

Проте, є випадки нижчої оплати. Так, у Комарівській та Височанській ОТГ простій оплачувався у розмірі окладу. Колективні договори по зазначених громадах ще не були укладені, що позбавило можливості вимагати більший розмір.

За час карантину випадків зняття чи зменшення виплат педагогічним працівникам не відбулось.

У багатьох адміністративно-територіальних одиницях як педагогічним, так і непедагогічним працівникам під час карантину надавались щорічні відпустки. При наданні відпусток педагогічним працівникам виплачувалась допомога на оздоровлення.

Станом на 01.04.2020 залишок освітньої субвенції в Чернігівській області складав 51,3 млн. грн., а на 01.05.2020 – 51,0 млн. грн. Гірша ситуація прогнозується з фінансовим забезпеченнямтрудових прав працівників закладів та установ освіти, які отримують заробітну плату з місцевих бюджетів, у зв’язку з невиконанням доходної частини місцевих бюджетів

Проте випадків зменшення чи скасування обов’язкових виплат, скорочення штатів працівників, спричинених дефіцитом фінансування, не виявлено.

Таким чином  обласній організації Профспілки та її організаційним ланком вдалось забезпечити дотримання трудових прав спілчан в умовах карантину, виконання колективних договорів і угод в частині гарантій працівникам під час карантину.

          З даного питання членами президії прийнято рішення організаційним ланкам ініціювати збільшення розмірів надбавки за престижність педагогічної праці працівникам закладів загальної середньої освіти у разі виявлення у роботодавців фінансових можливостей, зокрема залишків освітньої субвенції,  та вжити заходів щодо виконання роботодавцями ст. 24 Закону України «Про повну загальну середню освіту».

Президія зобов’язала  комітети організаційних ланок  здійснювати громадський контроль за дотриманням роботодавцями законодавства з оплати праці в умовах карантину в частині виконання норм колективних договорів і угод про оплату під час карантину, повної оплати працівникам у разі відсутності простою та виконанні ними роботи незалежно від її форм (дистанційна, чергування тощо).

Члени президії своїм рішенням внесли зміни до постанови президії  від  27 лютого 2020 року «Про здійснення Програми оздоровлення та відпочинку членів Профспілки Чернігівської обласної організації Профспілки працівників освіти і науки України та членів їх сімей у 2020 році».Прийнято рішення у зв’язку з епідеміологічною ситуацією у державіоздоровлення дітей членів Профспілки влітку 2020 року не проводити.Оздоровлення членів Профспілки проводити при умові виконання вимог Міністерства охорони здоров’я.

  Наступне питання засідання президії стосувалося Статуту Профспілки працівників освіти і науки України.       Під час проведення звітно-виборної кампанії в обласній організації організаційними ланками було внесено ряд пропозицій змін до Статуту Профспілки. Президія комітету узагальнила надані пропозиції змін і прийняла рішення надати їх ЦК Профспілки.

Члени президії прийняли звернення  щодо законопроекту під № 2681, який  передбачає суттєве обмеження прав і гарантій діяльності профспілок,  та  законопроекту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання питань формування прожиткового мінімуму та створення передумов для його підвищення» (реєстр. № 3515 від 20.05.2020), що  передбачає зміни до статті 61 закону «Про освіту»,  якими звужуються права педагогічних і науково-педагогічних працівників на рівень оплати праці, а також обговорили проект Положення про центр професійного розвитку педагогічних працівників  і прийняли відповідне рішення.

 Президія прийняла рішення з  ряду інших  робочих питань.

 

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>