Законодавчі зміни з початку 2018 року
1. Держбюджет-2018
Закон України від 7.12.2017 № 2246-VIII «Про Державний бюджет України на 2018 рік» (набрав чинності 1.01.2018). Закон враховує:
- зростання ВВП на 3 %, індекс споживчих цін 110,9 %, граничний обсяг державного боргу 60 % ВВП, дефіцит держбюджету 2,4 % ВВП;
- зростання доходів державного бюджету на 19,0 % порівняно з 2017 роком та зростання видатків держбюджету на 17,9 %.
- основні показники бюджету: доходи – 917,9 млрд. грн, витрати – 991,7 млрд. грн, дефіцит – 80,6 млн. грн, ВВП – 3 332,3 млрд. грн.
Розмір мінімальної заробітної плати збільшено та становитиме з 1 січня 3723 грн. Відповідно, зміняться всі похідні показники, до яких належать: розмір фінансових санкцій за порушення трудового законодавства, поріг індексації зарплати, мінімальний розмір ЄСВ, відшкодування втраченого заробітку, оплата вільних від роботи днів під час навчання, вихідна допомога тощо. Прожитковий мінімум для працездатних осіб становитиме: з 1 січня – 1762 грн, з 1 липня – 1841 грн, з 1 грудня – 1921 грн.
В Держбюджеті – 2018 частково враховано профспілкові пропозиції щодо збільшення фінансування освітньої галузі.
Міністерству освіти і науки України, як головному розпоряднику коштів видатки за бюджетною програмою КПКВК 2211190 «Освітня субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам» встановлено у обсязі 61,7 млрд. грн., що у порівнянні з минулим роком більше на 17,3% або на 9,1 млрд. грн.
За бюджетною програмою КПКВК 2201160 «Підготовка кадрів вищими навчальними закладами III-IV рівня акредитації та забезпечення діяльності їх баз практики» у порівнянні з минулим роком видатки збільшено на 18,3% або 3,6 млрд. грн та встановлено в обсязі 23,3 млрд. грн, з них 14,6 млрд. грн – за загальним фондом.
2. Зміни до Податкового кодексу
Закон України від 07.12.2017 № 2245-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» (набрав чинності 1.01.2018).
Податкові нововведення передбачають: поступове підвищення ставок акцизного податку на тютюнові вироби – на 29,7 %; підвищення ставок екологічного податку – на 11,2 %, рентної плати (крім видобування корисних копалин) – на 16,8 %; запроваджується 24-місячне відстрочення на сплату ПДВ під час імпорту деяких категорій обладнання; без сплати мита можна буде отримати не більше трьох відправлень вартістю по 150 євро; безмитне ввезення товарів через аеропорти на 1000 євро, під час в’їзду через інші пункти пропуску обмеження – 500 євро та 50 кг ваги; на 5 років звільняються від ПДВ й акцизу операції з імпорту електромобілів; для фармацевтичної галузі розширили сферу застосування ставки ПДВ у 7 %, у тому числі на імпорт і продаж медвиробів; для IT-бізнесу розширили пільгу з ПДВ на постачання програмної продукції; повернення до тестового режиму механізму зупинення реєстрації податкових накладних тощо.
3. Змінено порядок розкриття банківської таємниці
Відповідні зміни передбачено постановою НБУ від 4.12.2017 № 124. Національний банк удосконалив порядок розкриття банками інформації, що містить банківську таємницю.
Відповідно до цієї постанови банки надають інформацію стосовно операцій за рахунками конкретної юридичної особи або фізичної особи – суб’єкта підприємницької діяльності за конкретний проміжок часу за вимогою органів прокуратури України, Служби безпеки України, Державного бюро розслідувань, Національної поліції, Національного антикорупційного бюро України, Антимонопольного комітету України про надання такої інформації в електронному вигляді, згідно з вимогами, викладеними у додатку до цих Правил.
Банк зобов’язаний також надати інформацію органам державної виконавчої служби, приватним виконавцям в обсязі, порядку та у випадках, визначених у статті 62 Закону про банки.
4. Змінюється порядок подання фінзвітності
Відповідні зміни передбачено Законом України від 5.10.2017 № 2164-VIII «Про внесення змін до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» щодо удосконалення деяких положень» (набрав чинності 1.01.2018).
Закон поширюється на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, які зобов’язані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність, а також на операції з виконання державного та місцевих бюджетів і складання фінансової звітності про виконання бюджетів з урахуванням бюджетного законодавства.
Відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством, або власник відповідно до законодавства та установчих документів.
Законом, зокрема, передбачено подання звіту про платежі на користь держави та звіту про управління; запроваджуються критерії для розподілу підприємств на мікропідприємства, малі, середні або великі; на вимогу користувачів фінансову звітність може бути додатково переведено в іноземну валюту тощо.
5. Збільшено максимальну базу нарахування ЄСВ
Нововведення пов’язані з пенсійною реформою (Закон України від 3.10.2017 № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» (набрав чинності 1.01.2018)).
Максимальну величину бази нарахування ЄСВ збільшено з 25 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб до 15 розмірів мінімальної заробітної плати.
6. Діють зміни до ПДР
Із 1 січня 2018 року зменшено максимально дозволену швидкість у населених пунктах із 60 до 50 км/год. Зміни передбачено постановою Кабміну від 10.11.2017 № 883.
7. Оновлено форму декларації про доходи
Із 2018 року почне діяти нова форма податкової декларації про майновий стан і доходи (наказ Мінфіну від 6.06.2017 № 556).
Порядок подання річної декларації про майновий стан і доходи (податкової декларації) визначений статтею 179 Податкового кодексу України.
Податкова декларація не подається, якщо платник податку отримував доходи:
- від податкових агентів, які згідно з податковим кодексом не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;
- виключно від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу, крім випадків, прямо передбачених податковим кодексом;
- від операцій продажу (обміну) майна, дарування, при нотаріальному посвідченні договорів за якими був сплачений податок;
- у вигляді об’єктів спадщини, які оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок.
Юридичний відділ ЦК Профспілки
Яка інформація на сайті є найбільш корисною для вас?
Теґи
ОТГ Оплата Спорт виплати вчитель-сумісник відпустки відрядження вітання галузева та генеральна угоди діловодство зарплата захист прав колдоговір консультації профспілки медогляди медіа методкабінети міжнародна співпраця нова робота нормативна база оздоровлення оплата праці оформлення нового працівника охорона праці пенсія перевірки переговори планування послуги ЖКГ постанова Президії правова допомога протестні дії профспілкове навчання робота середня школа соціальне партнерство соціально-економічний захист спартакіада стипендія студентський профактив трудовий договір фінансова робота фінансування освіти єдина тарифна сітка інформація ФПУ