Законодавством часів СРСР у загальноосвітніх школах була передбачена посада старшого піонервожатого. Рішенням колегії Міністерства праці УРСР від 29 березня 1991 р. № 25 «Про умови оплати праці та розміри ставок заробітної плати й посадових окладів працівників народної освіти в Українській РСР» були затверджені нові умови оплати праці працівників освіти. Зазначеною постановою в загальноосвітніх навчальних закладах замість посади старшого піонервожатого з 1 квітня 1991 р. вводилась посада педагога-організатора. Тому всі старші піонервожаті з 1 квітня 1991 р. мали бути переведені на посади педагогів-організаторів.

Листом Міністерства освіти і науки України № 1/9-234 від 19 червня 2001 р. були доведені Методичні рекомендації з питань формування штатів загальноосвітніх навчально-виховних закладів. Пункт 6 Методичних рекомендацій передбачав наступне: «Посада педагога-організатора (або старшого вожатого) вводиться в школах залежно від кількості 1-9 класів, виходячи з таких нормативів: за наявності: 8-37 класів – 1 посада; за наявності: 38 і більше класів – 2 посади».

Оскільки листи не вважаються нормативними актами, то для введення посади старшого вожатого необхідно було внести зміни до нормативних актів, зокрема, з питань оплати праці, визначити тарифні розряди та посадові оклади старших вожатих. Однак, таких змін внесено не було. Відповідно не з’явилось і правових підстав для введення посади старшого вожатого.

Таким чином, до цього часу в загальноосвітніх навчальних закладах мають бути лише посади педагогів-організаторів, посад вожатих та старших вожатих в них ніколи не існувало.

Слід зазначити, що тільки в позашкільних закладах освіти передбачені посади старших вожатих.

Впорядкування назв посад зумовлено не лише вимогами законодавства, а й тим, що робота старшим вожатим загальноосвітнього навчального закладу не буде зарахована до стажу, який дає право на пенсію за вислугою років.

Лугина Олексій Володимирович, юрисконсульт Чернігівського обласного комітету Профспілки працівників освіти і науки України

10 Responses to Як правильно в школі називається посада: «вожатий» чи «педагог-організатор»?

  1. Надежда коментує:

    Доброго вечора!Прошу пояснити мені слідуюче : з 13 грудня 1988 року по 1 вересня 1999 року я працювала в школі старшою піонервожатою, а з 1 вересня 1999 року по 1 вересня 2004 -вчителем,з 1вересня 2004 і по цей час – заступником директора з виховної роботи і вчителем. За станом здоров’я хотіла б піти на пенсію за вислугою років( коли матиму 25 років педстажу). Як пересічна людина, потребую консультації фахівця. Я зрозуміла,що після 1 січня 1992 року робота на посаді старшої піонервожатої не зараховується до спеціального стажу. Знайшла посилання на лист Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 06.10.2011 р. за № 10/2-724, у якому стверджується про ідентичність посадових обов’язків працівників, які займають посади педагогів-організаторів або старших вожатих, та відповідно про можливість зарахування періоду роботи на посаді старшого вожатого до спеціального стажу роботи, який дає право на призначення пенсії за вислугу років( http://pon.org.ua/socialny-zahyst/pensiyne-zabezpechennja/1065-zaraxuvannya-specialnogo-stazhu-roboti-starshomu.html). У районному відділенні ПФУ мені сказали, що цей лист не є документом, який підтверджує моє право на пільгову пенсію.
    Вибачте, уточніть, будь ласка, чи у моєму конкретному випадку я маю право на вихід на пенсію за вислугою років ? Що мені робити у моєму випадку, на які документи опиратися? Дякую.

  2. Олексій Лугина коментує:

    Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров”я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 № 909 не передбачає посади старшої піонервожатої. Проте, згідно з приміткою 3 до зазначеного Переліку робота на посаді старшої піонервожатої до 01.01.1992 зараховується до стажу для призначення пенсії. Це пов”язане з тим, що постановою колегії Мінпраці УРСР від 29.03.1991 № 25 “Про умови оплати праці та розміри ставок заробітної плати й посадових окладів працівників народної освіти в Українській РСР” замість посади старшого піонервожатого з 01.04.1991 введена посада педагога-організатора. З того часу в жодному нормативному акті нема посади старшої піонервожатої і відповідно не визначені для неї посадові оклади. Тому в даному спорі наявна вина не органів Пенсійного фонду, а роботодавця. Тому слід звертатись в першу чергу до роботодавця, щоб він виправив помилку. Оскільки кожна ситуація має свої особливості, способи виправлення помилок слід обирати в залежності від випадку. Крім того, з досвіду раджу, щоб роботодавець узгодив з працівниками Пенсійного фонду, який спосіб буде найкращим і для Пенсійного фонду. Лист Міністерства лише сприятиме виправленню такої помилки. Після цього управління Пенсійного фонду зобов”язане буде зарахувати роботу з 01.01.1992 по 01.09.1999 до педстажу.

  3. Андрій коментує:

    Де взяти постанову колегії Мінпраці УРСР від 29.03.1991 № 25 “Про умови оплати праці та розміри ставок заробітної плати й посадових окладів працівників народної освіти в Українській РСР”, вона взагалі існує, бо ми не можемо її знайти.

  4. Анна коментує:

    Хочу отримати відповідь на одне питання:я працюю на посаді педагога-організатора, маю ставку(40 годин на тиждень). Чи маю я право працювати сумісником в коледжі на посаді викладача укр. мови та літератури (за дипломом)?

  5. Наталія коментує:

    Добрий день! У мене є до Вас таке запитання: Я заступник директора у сільській школі, працью на 0,5 ставки, коли педагог-організатор іде на лікарняний маю я право проводити заміну і чи буде вона мені оплачена?

  6. Анна коментує:

    Де взяти постанову колегії Мінпраці УРСР від 29.03.1991 № 25 “Про умови оплати праці та розміри ставок заробітної плати й посадових окладів працівників народної освіти в Українській РСР”? з якого сайту скачати?

  7. Светлана коментує:

    Доброго дня! Я випадково натрапила на вашу відповідь на питання, яке мене цікавило. Оплата суміснику після виходу з відпустки. Зараз я прошу вашої допомоги:що мені робити, якщо після відпустки бухгалтерія відділу освіти не виплачує мені заробітну плату, мотивуючи тим, що сумісник отримує за фактично виконану роботу. Дякую за відповідь і допомогу!

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>