Питання гідної і своєчасної оплати праці освітян – пріоритет ПрофспілкиЧерговий пленум комітету Чернігівської обласної організації, який відбувся наприкінці листопада, розглянув питання про роботу організаційних ланок обласної організації Профспілки по захисту та фінансовому забезпеченню трудових і соціально-економічних прав та інтересів членів Профспілки в сучасних умовах.

Тетяна Матвеєва – голова обласної організації у своїй доповіді відмітила, що це питання продиктоване змінами в трудовому законодавстві, реформуванням системи освіти, подальшим розширенням повноважень органів місцевого самоврядування, їх децентралізацією. Адже прийнято новий Закон «Про освіту», реформуються міжбюджетні відносини, розширюється податкова база для джерел наповнення місцевих бюджетів, здійснюються подальші реформи у фінансовому забезпеченні здобуття загальної середньої освіти.

У своїй доповіді голова організації проаналізувала стан фінансування закладів освіти області у 2017 році. Зокрема, наголосила, що у 13 із 41 районів, міст, ОТГ коштів освітньої субвенції не вистачало на оплату праці. У 5 районах і ОТГ мала місце несвоєчасно виплачена заробітна плата. На сьогоднішній день перерозподіл субвенції ці питання зняв. У зв’язку з відсутністю заборгованості із заробітної плати вперше за останні роки суттєво зменшилась кількість працівників, права яких порушено.

Доповідач наголосила, що одним із способів продовжувати фінансування навчальних закладів з чисельністю до 25 учнів з освітньої субвенції є перетворення їх на філії. За даними управління освіти і науки на даний час в області налічується 11 філій, які входять до 9 опорних закладів. Обласною організацією Профспілки надавалась допомога при створенні філій у Семенівському, Талалаївському та Менському районах.

Місцеві бюджети Чернігівської області забезпечені видатками на заробітну плату в середньому на 90%. Із додаткової дотації місцевим бюджетам найбільше коштів на освіту спрямовано в Коропській ОТГ (98%), Носівській ОТГ (98%), Кіптівській (97%). Недостатність затверджених місцевими радами обсягів місцевих бюджетів, з урахуванням освітньої субвенції, призводить до порушення трудових прав працівників

Питання гідної і своєчасної оплати праці освітян – пріоритет ПрофспілкиДоповідач також зазначила, що в окремих територіях при розподілі та затвердженні бюджетів були використані можливості сторін соціального діалогу для відстоювання належних сум на освіту. Вперше за останні роки є випадки виплати винагороди педагогічним працівникам за сумлінну працю в розмірі 100 % посадового окладу: Варвинський, Семенівський, Сосницький райони, Коропська ОТГ.

Із 41 районів, міст ОТГ надбавка за престижність виплачується: 20% – у 14, 15% – у 7, 10% – у 19.

За рахунок виплати в максимальному розмірі надбавки за престижність та винагороди за сумлінну працю мінімізовано вилучення освітньої субвенції у Варвинському районі, Коропській ОТГ.

Водночас, зазначає Тетяна Матвеєва, місцева влада інших районів не виплатила винагороду, не збільшила надбавку, а субвенцію повернула: в Новгород-Сіверському районі – більше 1,5 млн. грн., а в Ріпкинському – більше 3 млн. грн. Повернули освітню субвенцію Бахмацький, Козелецький, Семенівський, Чернігівський райони, Іванівська, Сновська ОТГ. Загальна сума повернутої освітньої субвенції склала 19,5 млн. грн.

Доповідач проаналізувала роботу комітету по захисту трудових і соціально-економічних прав та інтересів членів Профспілки. Зокрема зазначила, що президія комітету обласної організації звернулась до ФПО з приводу прискорення змін тарифних розрядів для працівників, оплата праці яких фінансується з місцевих бюджетів у зв’язку з прийняттям урядових рішень про запровадження різних термінів підвищення посадових окладів педпрацівникам за типами навчальних закладів, які призвели до справедливого невдоволення педагогів.

Звернення від ФПО з цього питання було направлено до обласної ради і у лютому сесія обласної ради прийняла рішення про дострокове підвищення тарифних розрядів з 01.01.2017.

У січні обласною організацією були підготовлені звернення до голів райдержадміністрацій, районних рад, міських рад, голів ОТГ щодо прискорення підвищення тарифних розрядів педпрацівникам.

Питання гідної і своєчасної оплати праці освітян – пріоритет ПрофспілкиІ як результат, станом на 1 червня у 17 районах, містах і ОТГ прийняті рішення про дострокове підвищення тарифних розрядів педпрацівникам, які отримують зарплату з місцевих бюджетів.

Президія обласного комітету також зверталась до Міністерства соціальної політики щодо зміни механізму оплати праці з приводу включення до розміру мінімальної заробітної плати надбавок, доплат, винагороди, премій призвели до знецінення праці кваліфікованих працівників та до порушення міжкваліфікаційних співвідношень. Із 32686 осіб, які працюють у закладах та установах освіти області, у січні 2017 заробітну плату 3200 грн. отримали 11017 працівників, серед яких 456 педагогічних працівників.

Чернігівською обласною організацією Профспілки були направлені запити до Міністерства соціальної політики України та Департаменту соціального захисту населення Чернігівської облдержадміністрації щодо застосування законодавства в частині включення чи не включення до мінімальної заробітної плати доплати за використання деззасобів. І сьогодні працівники, які використовують деззасоби, мають можливість щомісячно отримувати 160 грн.

Зупинилася доповідач і на закладах вищої та професійно-технічної освіти. У 4 закладах ПТНЗ діють первинні організації Профспілки працівників освіти і науки України. Підготовка робітничих кадрів професійно-технічними навчальними закладами здійснюється практично з місцевих бюджетів без будь-якої дотації, окрім субвенції для забезпечення здобуття в них учнями загальної середньої освіти.

Прикладом захисту прав членів Профспілки стала спільна робота профкому Чернігівського ліцею деревообробної промисловості, який був приєднаний до більш потужного навчального закладу, та обкому Профспілки, коли було попереджено ряд порушень під час реорганізації і більшість членів Профспілки були працевлаштовані. Інтереси одного із працівників юрисконсульт обласної організації представляє в суді.

У ВНЗ області доплати за наукові ступені та вчені звання науково-педагогічним, науковим, педагогічним працівникам, надбавки за науковий стаж забезпечуються.

Діють нові порядки нарахування та виплати академічних та соціальних стипендій з 1 січня 2017 року. Нові підходи щодо стипендіального забезпечення призвели до значного звуження кола стипендіатів.

В області триває процес децентралізації влади. Вже створено 37 ОТГ, з яких 16 перебувають в прямих бюджетних відносинах. На даний час профспілкові організації вже створені в 15 ОТГ.

Питання гідної і своєчасної оплати праці освітян – пріоритет ПрофспілкиПри створенні ОТГ вчиняються порушення при передачі навчальних закладів з власності районів у власність об’єднаних територіальних громад. Були намагання переведення на контрактну форму трудового договору, відмова виплачувати заборгованість із заробітної плати, яка утворилась до передачі закладів, неправильне нарахування зарплат. Втручання обласного комітету Профспілки попередило такі порушення.

У обговоренні доповіді взяли участь члени комітету обласної організації Друзь Олена – голова Носівської районної організації Профспілки, Сорокін Володимир – голова Ніжинської міської організації Профспілки, Бобруйко Надія – голова Козелецької районної організації Профспілки, Тимошенко Анатолій – голова первинної профспілкової організації працівників Чернігівського національного педагогічного університету, Івашко Тамара – голова Бобровицької районної організації Профспілки, Буйна Лариса – голова первинної профспілкової організації студентів коледжу транспорту та комп’ютерних технологій ЧНТУ.

Пленум прийняв постанову і визначив пріоритети діяльності організаційних ланок обласної організації Профспілки у сучасних умовах.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>