Не дивіться на Україну, як на землю своїх батьків.
Дивіться на неї, як на землю своїх дітей.
І тоді прийдуть зміни.
Святослав Вакарчук.

Профспілка, як колиска громадянського суспільстваЧи є громадянське суспільство в Україні? Чи впливають громадяни на політику держави? Ці два надактуальні питання стали опорою триденного регіонального тренінгу на базі Чернігівського НМЦ ФПО в рамках дансько-українського проекту «Посилення внеску профспілок у забезпечення гідної праці, захисту прав працівників та демократизацію в Україні» групи «Освіта» Чернігівської обласної організації Профспілки працівників освіти і науки. 

Не випадково опорні питання сформовані таким чином для голів районних, міських та первинних організацій, як учасників активного навчання. Адже саме вони є першою ланкою, яка професійно представляє профспілку у трудових колективах. Іншими словами – професійна опора найбільшої громадської організації. Кому іншому бути найкращим рушієм для реально впливового громадянського суспільства?

Перша частина тренінгу носила назву «Тут і зараз», друга – «Бачення» за принципом моделі, яка використовується при навчанні у данській профспілці 3F. Сьогодення аналізувалось у форматі комплексу з диспуту, тренінгів та дискусії, на яких вибудовувались погляди та думки учасників.

Профспілка, як колиска громадянського суспільстваБудучи тренером, відчуваєш настрій та захоплення роботою аудиторії. Я чекав від своїх колег обговорення, бо ці теми для нас є постійними у «кулуарному» обговоренні. Але, мабуть, настільки вже «накипіло» навіть у професіоналів, що дія мотиваторів, якими виступили точки зору наших відомих сучасників на існуючі проблеми (правила команди у сучасній політиці Мустафи Найєма, фрагменти серіалу «Слуга народу»), привела до дискусії не на емоціях, а на чітко виважених аргументах. Причому, це був не просто аналіз стану а висновки з причинно-наслідковою передумовою. Такий високий темп тренінгу дозволяв мені, як тренеру, розвивати і «периферійні» питання.

Особливу увагу було приділено сьогоденню профспілок. Завдяки дансько-українському проекту, є можливість не просто критикувати чиїсь дії, а аналізувати та моделювати вчинки. Не все погано в нашій роботі. Ми міняємо розуміння спілчан та відновлюємо довіру до профспілки, як до захисника прав, а не носія оздоровлення та культмасових заходів. Ми намагаємось змінитись зсередини, базуючись на досвіді та розумінні. Так, ми не встигаємо за вимогами часу, і поки не можемо діяти на випередження ситуації. Саме в цих аспектах нам цінний данський досвід.

Профспілка, як колиска громадянського суспільстваДруга частина навчання носила назву «Бачення». Тренінг розпочався з перегляду сюжету із сайту «Децентралізація влади». Групи працювали над питаннями: «Яким чином громадянське суспільство повинно впливати на формування політики держава Україна?» та «Бачення децентралізації». Метою тренінгу було закладення фундаменту у розуміння важливості своєї ролі для створення справжньої демократичної держави. Короткий висновок тренера: є чітке розуміння важливості змін у свідомості громадян, розуміння важливості кожного, розуміння формування особистості, яка відчуває свою роль.

Тренінгом було розпочато очно-заочну дискусію щодо майбутньої структури профспілок та функцій кожного підрозділу. Надзвичайно важлива тема для тих, хто розуміє терміновість і необхідність реорганізації зсередини, адже дії ззовні призводять до підконтрольності чи до розвалу. Навіть короткий проміжок часу для такої теми дав змогу визначитись і зі структурними і з концептуальними підходами до змін у сучасній українській профспілці. Тема не закінчена. Після обговорення бачення різних груп, визначено домашнє завдання – дискусія щодо структури і функцій майбутньої профспілки в мережі Internet (Facebooк – сторінка Мироненка Геннадія та сайт Городнянської РО Профспілки ПО і НУ).

Геннадій Мироненко
голова Городнянської районної організації Профспілки працівників освіти і науки України
тренер, учасник другої групи
дансько-українського проекту

Профспілка, як колиска громадянського суспільства

Профспілка, як колиска громадянського суспільства

Профспілка, як колиска громадянського суспільства

Профспілка, як колиска громадянського суспільства

Профспілка, як колиска громадянського суспільства

Профспілка, як колиска громадянського суспільства

Профспілка, як колиска громадянського суспільства

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>