Про укладення до 1 липня 2020 року строкових трудових договорів з педагогічними працівниками закладів загальної середньої освіти, яким виплачується пенсія за віком
Підпунктом 2 пункту 3 розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про повну загальну середню освіту» установлено, що набрання чинності цим Законом є підставою для припинення безстрокового трудового договору з педагогічними працівниками державних і комунальних закладів загальної середньої освіти, яким виплачується пенсія за віком, згідно з пунктом 9 частини першої статті 36 Кодексу законів про працю України. До 1 липня 2020 року керівники державних і комунальних закладів загальної середньої освіти зобов’язані припинити безстрокові трудові договори з педагогічними працівниками таких закладів освіти, яким виплачується пенсія за віком, з одночасним укладенням з ними трудових договорів строком на один рік. У разі незгоди з продовженням трудових відносин на умовах строкового трудового договору педагогічні працівники, яким виплачується пенсія за віком, звільняються згідно з пунктом 9 частини першої статті 36 Кодексу законів про працю України. Після закінчення строку трудового договору з такими педагогічними працівниками можуть укладатися строкові трудові договори відповідно до абзацу третього частини другої статті 22 цього Закону.
Конституційне подання щодо відповідності Конституції України окремих положень Закону України «Про повну загальну середню освіту» вже надійшло до Конституційного Суду України 19.03.2020. Проте, поки норма не буде визнана Конституційним Судом неконституційною, вона діюча і підлягає виконанню роботодавцями.
По-перше, роботодавець має визначити перелік осіб, на яких поширюються умови, визначені зазначеною нормою закону.
Умова 1 – норма стосується лише працівників закладів загальної середньої освіти. Тобто працівники закладів дошкільної, позашкільної освіти, міжшкільних навчально-виробничих комбінатів, методичних кабінетів тощо під її дію не підпадають.
Умова 2 – норма стосується лише працівників, що мають статус педагогічних.
Умова 3 – норма стосується лише працівників, які працюють за безстроковими трудовими договорами. Працівники, які вже працюють за строковими трудовими договорами, незалежно від їх тривалості, під її дію не підпадають (зокрема, прийняті на час відпустки по догляду за дитиною основного працівника, на час виконання основним працівником виборних повноважень, проходження основним працівником військової служби тощо).
Умова 4 – норма стосується лише працівників, яким виплачується пенсія за віком. Саме по собі досягнення працівником пенсійного віку чи звернення до органів Пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії ще не дає роботодавцю підстав для укладення строкового трудового договору. Так, працівнику, навіть досягнувши пенсійного віку, може з різних причин пенсія не виплачуватись. І навпаки, деякі категорії осіб могли скористатись правом дострокового виходу на пенсію за віком (особи, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, багатодітні матері та матері, що виховали дитину-інваліда тощо).
Норма про укладення строкових трудових договорів не стосується осіб, яким виплачуються інші види пенсій:
- по інвалідності (причому, отримувати пенсію по інвалідності особа може навіть після досягнення пенсійного віку);
- у разі втрати годувальника;
- за вислугою років (існує ряд інших категорій працівників, крім працівників освіти, які мають право на пенсію за вислугу років);
- пенсії за спеціальними законами («Про державну службу», «Про наукову та науково-технічну діяльність», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» тощо).
По-друге, визначивши перелік осіб, на яких поширюється відповідна норма закону, роботодавець має її роз’яснити визначеним працівникам та повідомити наслідки у разі незгоди укласти строковий трудовий договір. Рекомендується таке інформування здійснити не пізніше ніж за два місяці до укладення строкових трудових договорів, тобто до 1 травня 2020 року.
Законом не передбачено витребування від працівників заяв на укладення строкового трудового договору. Заява – це прохання працівника, а в даному випадку зміна умов трудового договору відбувається в силу закону, а не бажання працівника. В той час як незгода працівника на продовження трудових відносин на умовах строкового договору має бути виражена письмово.
Слід враховувати, що згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 особи, які досягли 60-річного віку, потребують самоізоляції. Тому вимоги керівників прибути таким працівникам у приміщення школи, для ознайомлення з наказом або написання заяви неправомірні.
По-третє, не пізніше ніж 30 червня 2020 року роботодавець має видати наказ про переведення (зміну умов трудового договору) працівників на строковий трудовий договір.
При виданні наказу слід звернути увагу на наступне.
Звільнення працівника не відбувається, а лише переведення (зміна умов трудового договору). Тому розрахунок з працівником не проводиться, компенсація за відпустку не виплачується.
Роботодавець не вправі обирати, з ким він укладе договір, а з ким, ні.
Із працівником укладається строковий трудовий договір, а не контракт. Після набрання чинності Законом України «Про освіту» укладення контрактів із працівниками закладів загальної середньої освіти взагалі заборонено.
Закон не передбачає письмової форми строкового трудового договору. Тому видання наказу переведення (зміну умов трудового договору) достатньо.
Юрисконсульт Чернігівської обласної
організації Профспілки працівників
освіти і науки України О.В.Лугина
27.04.2020
Яка інформація на сайті є найбільш корисною для вас?
Теґи
ОТГ Оплата Спорт виплати вчитель-сумісник відпустки відрядження вітання галузева та генеральна угоди діловодство зарплата захист прав колдоговір консультації профспілки медогляди медіа методкабінети міжнародна співпраця нова робота нормативна база оздоровлення оплата праці оформлення нового працівника охорона праці пенсія перевірки переговори планування послуги ЖКГ постанова Президії правова допомога протестні дії профспілкове навчання робота середня школа соціальне партнерство соціально-економічний захист спартакіада стипендія студентський профактив трудовий договір фінансова робота фінансування освіти єдина тарифна сітка інформація ФПУ