15-09-2020-8ОСОБЛИВОСТІ ТРУДОВИХ ВІДНОСИНИ У СФЕРІ ОСВІТИ У ПЕРІОД ВОЄННОГО СТАНУ

ЮРИДИЧНІ ТЕРМІНИ

Воєнний стан – це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень (ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»).

Мобілізація – комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту – на організацію і штати воєнного часу (абз. 4 ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).

Особливий період – період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов’язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій (абз. 5 ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).

Термін «особливий» період» охоплює більший часовий проміжок ніж термін «воєнний стан».

ЗМІНА І ПРИПИНЕННЯ ТРУДОВИХ ВІДНОСИН

Зміна істотних умов праці

У період дії воєнного стану норми частини третьої статті 32 Кодексу законів про працю України та інших законів України щодо повідомлення працівника про зміну істотних умов праці не застосовуються (ч. 2 ст. 3 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»).

У той же час залишається діючою норма про те, що зміна істотних умов праці допускається лише у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці (ч. 3 ст. 32 КЗпП України). Тобто, при наявності підстави, а не на власний розсуд роботодавця.

Також з залишається без змін ст. 103 КЗпП України – про зміну діючих умов оплати праці в бік погіршення власник або уповноважений ним орган, як і раніше, повинен повідомити працівника не пізніш як за два місяці до їх запровадження або зміни.

Дистанційна робота

Дистанційна робота – це форма організації праці, за якої робота виконується працівником поза робочими приміщеннями чи територією власника або уповноваженого ним органу, в будь-якому місці за вибором працівника та з використанням інформаційно-комунікаційних технологій (ч. 1 ст. 60-2 КЗпП України).

Перевід працівника на дистанційну роботу – це вид зміни істотних умов праці.

У разі запровадження дистанційної роботи працівник самостійно визначає робоче місце та несе відповідальність за забезпечення безпечних і нешкідливих умов праці на ньому (ч. 4 ст. 60-2 КЗпП України).

Таким чином, педагогічний працівник має право працювати дистанційно навіть знаходячись за кордоном.

Працівник має обирати таке робоче місце, де є можливість використання інформаційно-комунікаційних технологій. Наприклад, якщо вчитель у зв’язку з бойовими діями виїхав у село, де відсутній Інтернет, то переведення його на дистанційну роботу втрачає сенс. У даному випадку працівникові доцільно або змінити місце перебування, або оформити відпустку без збереження заробітної плати.

Працівник не несе відповідальність, якщо з незалежних причин він не зміг виконати роботу через непередбачуване ненадання комунікаційних послуг. Наприклад, якщо без попередження у населеному пункті зник Інтернет, через що вчитель не зміг провести урок, то такий вчитель не може бути притягнений до відповідальності, оскільки відсутня його вина у не проведенні уроку.

Переведення

У період дії воєнного стану роботодавець має право перевести працівника на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором, без його згоди (крім переведення на роботу в іншу місцевість, на території якої тривають активні бойові дії), якщо така робота не протипоказана працівникові за станом здоров’я, лише для відвернення або ліквідації наслідків бойових дій, а також інших обставин, що ставлять або можуть становити загрозу життю чи нормальним життєвим умовам людей, з оплатою праці за виконану роботу не нижче середньої заробітної плати за попередньою роботою (ч. 1 ст. 3 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»).

Переведення відрізняється в трудової повинності тим, що переведення здійснюється роботодавцем у своїй установі на іншу посаду, яка є в штатному розписі установи, в той час як трудова повинність запроваджується військовим командуванням для робіт поза установою.

Трудова повинність

Військове командування разом із військовими адміністраціями можуть запроваджувати трудову повинність для працездатних осіб, не залучених до роботи в оборонній сфері та сфері забезпечення життєдіяльності населення і не заброньованих за підприємствами, установами та організаціями на період дії воєнного стану з метою виконання робіт, що мають оборонний характер, а також ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, які виникли в період дії воєнного стану, та залучати їх в умовах воєнного стану до суспільно корисних робіт, що виконуються для задоволення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань, правоохоронних органів і сил цивільного захисту, забезпечення функціонування національної економіки та системи забезпечення життєдіяльності населення і не потребують, як правило, спеціальної професійної підготовки осіб. За працівниками, залученими до виконання суспільно корисних робіт, на час виконання таких робіт зберігається попереднє місце роботи (посада) (п. 2 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»).

Призупиення дії трудовогодоговору

Призупинення дії трудового договору – це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором.

Дія трудового договору може бути призупинена у зв’язку з військовою агресією проти України, що виключає можливість надання та виконання роботи.

Призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин.

Призупинення дії трудового договору роботодавець та працівник за можливості мають повідомити один одного у будь-який доступний спосіб.

Відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам на час призупинення дії трудового у повному обсязі покладається на державу, що здійснює військову агресію проти України (ст. 13 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»).

Мобілізація працівників і здобувачів освіти

За професійною ознакою призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають, зокрема:

здобувачі фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти;

наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь, за умови що вони працюють відповідно у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки;

педагогічні працівники закладів загальної середньої освіти, за умови що вони працюють у закладах загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки (ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).

Звільнення працівників

Воєнний стан не надає роботодавцю нових додаткових підстав для звільнення працівника.

У той же час воєнний стан не забороняє звільнення працівників з підстав, передбачених законом, та з дотриманням процедури, передбаченої законом.

Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» не надає роботодавцям дозволу звільняти працівників у зв’язку зі скороченням штату, ліквідацією закладу освіти без попередження за два місяці.

Наприклад, роботодавець має право звільнити працівника за скороченням штатів, але лише після внесення змін до штатного розпису та після попередження працівника за два місяці.

При звільненні у зв’язку з ліквідацією закладу загальної середньої освіти мають бути дотримані норми про оприлюднення проекту рішення за рік для закладів сільської місцевості (ст. 32 Закону України «Про повну загальну середню освіту»), громадське обговорення (Порядок проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 996 від 03.11.2010), інформування та консультації з профспілкою (ст. 49-4 КЗпП України), попередження працівника за два місяці (ст. 49-2 КЗпП України).

У період дії воєнного стану звільнення працівника з ініціативи роботодавця здійснюється без згоди виборного органу первинної профспілкової організації (ч. 2 ст. 5 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»).

Проте звільнення працівників підприємств, установ або організацій, обраних до профспілкових органів, і надалі здійснюється за згодою виборного органу первинної профспілкової організації та виборного органу вищестоящої організації профспілки.

ЗАРОБІТНА ПЛАТА

Гарантії виплати заробітної плати.

Під час воєнного стану заробітна плата виплачується працівнику на умовах, визначених трудовим договором (ч. 1 ст. 10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»).

У разі неможливості своєчасної виплати заробітної плати внаслідок ведення бойові дії, строк виплати заробітної плати може бути відтермінований до моменту відновлення діяльності підприємства (ч. 4 ст. 10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»).

Воєнний стан не надає роботодавцю права не виконувати нормативно-правові акти з питань оплати праці, зокрема скасовувати обов’язкові виплати чи нараховувати їх у розмірі, меншому за встановлений законодавством.

Сумісники мають такі ж права, як і основні працівники, якщо законодавством прямо не встановлено спеціальних правил щодо сумісників. Тому припиняти виплату заробітної плати сумісникам під час воєнного стану лише тому, що вони сумісники, не правомірно.

Міністерство освіти і науки України зобов’язує органи управління у сфері освіти місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, зокрема, у підпорядкуванні яких перебувають заклади загальної середньої освіти та установи освіти, забезпечити та організувати оплату праці працівників закладів освіти та установ освіти незалежно від їх поточного місця проживання (перебування) в Україні чи за її межами, у тому числі шляхом прийняття рішення (розпорядження, наказу) про оголошення простою у закладах освіти, що не можуть здійснювати освітню діяльність внаслідок збройної агресії російської федерації (пп. 3 п. 1 наказу 28.03.2022 № 274 «Про деякі питання організації здобуття загальної середньої освіти та освітнього процесу в умовах воєнного стану в Україні»).

Гарантії збереження середньої заробітної плати:

Працівникам закладів освіти, установ освіти, наукових установ, у тому числі тим, які в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану в Україні чи окремих її місцевостях, оголошених у встановленому порядку (особливий період) були вимушені змінити місце проживання (перебування), залишити робоче місце, незалежно від місця їх проживання (перебування) на час особливого періоду гарантується збереження місця роботи, середнього заробітку, здійснення виплати інших виплат, передбачених законом (ст. 57-1 Закону України «Про освіту»).

За працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації незалежно від підпорядкування та форми, у яких вони працювали на час призову (ч. 3 ст. 119 КЗпП України).

На час виконання державних або громадських обов’язків, якщо за чинним законодавством України ці обов’язки можуть здійснюватись у робочий час, працівникам гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку (ч. 1 ст. 119 КпП України). На підставі цієї норми відповідні гарантії поширюються на членів добровольчих формувань територіальних громад (територіальну оборону).

Громадяни України для виконання обов’язків, пов’язаних із взяттям на військовий облік, призовом або прийняттям на військову службу, а також особи, які направляються відповідними районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, Центральним управлінням або регіональним органом Служби безпеки України, відповідним підрозділом Служби зовнішньої розвідки України на медичний огляд (медичне обстеження в амбулаторних чи стаціонарних умовах), лікування, звільняються від роботи на час, необхідний для виконання зазначених обов’язків та перебування в лікувальному закладі охорони здоров’я, із збереженням за ними місця роботи, займаної посади і середньої заробітної плати (ч. 2 ст. 21 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу»).

За громадянами України, які проходять підготовку з військово-технічних спеціальностей з відривом від виробництва, на весь час підготовки, включаючи час проїзду до місця підготовки та у зворотному напрямку, зберігаються місце роботи, а також займана посада та середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, незалежно від підпорядкування і форм власності (ч. 1 ст. 13 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу»). Витрати, пов’язані з наймом житла на період навчання зазначених у частині першій цієї статті громадян України, оплатою вартості проїзду до місця навчання (зборів) і назад та виплатою середнього заробітку за основним місцем роботи, здійснюються за рахунок коштів Міністерства оборони України та інших військових формувань у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч. 2 ст. 13 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу»).

За призваними на збори військовозобов’язаними на весь період зборів та резервістами на весь час виконання ними обов’язків служби у військовому резерві, включаючи час проїзду до місця їх проведення і назад, зберігаються місце роботи, а також займана посада та середня заробітна плата на підприємстві, в установі, організації незалежно від підпорядкування і форм власності. (ч. 11 ст. 29 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу»). Виплата середньої заробітної плати військовозобов’язаним за весь період зборів та резервістам за час виконання ними обов’язків служби у військовому резерві здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч. 13 ст. 29 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу»).

Науково-педагогічні (педагогічні) працівники закладів вищої, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної) та загальної середньої освіти – в період, коли у цих закладах проводяться заняття (крім резервістів) звільняються від проходження зборів (п. 5 ч. 1 ст. 30 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу»).

ВІДПУСТКИ

Оплачувані відпустки

У період дії воєнного стану щорічна основна оплачувана відпустка надається працівникам тривалістю 24 календарні дні (ч. 1 ст. 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»).

Якщо тривалість щорічної основної відпустки працівника становить більше 24 календарних днів, різниця днів відпустки не втрачається, а має бути надана після закінчення дії воєнного стану (роз’яснення на сайтах Державної служби з питань праці та Міністерства економіки України).

Всі інші види відпусток (щорічні додаткові, спеціальні, соціальні тощо) надаються на загальних підставах без обмежень.

При наданні щорічної відпустки педагогічним та науково-педагогічним працівникам має бути виплачена допомога на оздоровлення (ч. 1 ст. 57 Закону України «Про освіту»).

У період дії воєнного стану не застосовуються норми статті 73 (святкові і неробочі дні) КЗпП (ч. 6 ст. 6 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»). Тому при обчисленні тривалості щорічних відпусток (як основних, так і додаткових) не виключатимуться Міжнародний жіночий день (8 березня), Великдень (24 квітня), День праці (1 травня), День перемоги (9 травня), День Конституції (28 червня), День незалежності (24 серпня) і т.д., поки не до закінчиться воєнний стан.

У разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину – особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи (ст. 24 Закону України «Про відпустки».

Таким чином, при звільненні вчителя йому має бути виплачена компенсація із розрахунку не 24, а 56 календарних днів.

Відпустки без збереження заробітної плати

Протягом періоду дії воєнного стану роботодавець на прохання працівника може надавати йому відпустку без збереження заробітної плати без обмеження строку, встановленого частиною першою статті 26 Закону України “Про відпустки” (ч. 3 ст. 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»). На даний час воєнний стан в Україні продовжили до 24 травня 2022 року (Указ Президента України «Про продовження строку воєнного стану в Україні» від 18.04.2022 № 259/2022).

Також залишається діючим право працівників на відпустки без збереження заробітної плати на період карантину (ч. 3 ст. 26 Закону України «Про відпустки»). На даний час карантин продовжено до 31 травня 2022 року (постанова Кабінету Міністрів від 23.02.2022 № 229 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1236 і від 29 червня 2021 р. № 677»)

Воєнний стан не надає права роботодавцям самовільно відправляти працівників у відпустки без збереження заробітної плати без їх згоди.

РОЗ’ЯСНЕННЯ З ДАНИХ ПИТАНЬ

Лист Міністерства освіти і науки України від 28.02.2022 № 1/3292-22 «Щодо написання заяв про відпустки без збереження заробітної плати у зв’язку із введенням в Україні правового режиму воєнного стану».

Лист Міністерства освіти і науки України від 06.03.2022 № 1/3370-22 «Про оплату праці працівників закладів освіти під час призупинення навчання».

Лист Міністерства освіти і науки України від 07.03.2022 № 1/3378-22 «Про практику застосування трудового законодавства у галузі освіти і науки під час дії правового режиму воєнного стану».

Лист Міністерства освіти і науки України від 15.03.2022 № 1/3463-22 «Про надання інформації» (щодо форм роботи).

Лист ЦК Профспілки працівників освіти і науки України від 11.04.2022 № 02-8/111 щодо щорічних основних відпусток.

Лист Чернігівської обласної організації Профспілки працівників освіти і науки України від 18.04.2022 № 18 «Про дотримання прав працівників закладів освіти при відновленні освітнього процесу».

Лист Міністерства освіти і науки України від 22.04.2022 № 1/4395-22 «Про оплату праці працівників закладів освіти».

Лист Міністерства освіти і науки України від 25.04.2022 № 1/4444-22 «Про оплату праці працівників закладів освіти».

Веб-сторінка «Трудові відносини в умовах воєнного стану» на сайті Міністерства економіки України https://www.me.gov.ua/Documents/List?lang=uk-UA&id=316d6215-7fd2-4e9b-b6a5-e8833d29f065&tag=TrudoviVidnosiniVUmovakhVonnogoStanu

Веб-сторінка «Рекомендації для роботодавців та працівників на період воєнного стану» на сайті Державної служби України з питань праці https://dsp.gov.ua/faq/

Веб-сторінка «Офіційні документи та повідомлення» на сайті Профспілки працівників освіти і науки України https://pon.org.ua/dokumenty/

 

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>