Питання виживання ПТНЗ — питання майбутнього країниВ останні дні в інформаційному полі країни потужно прозвучала проблема функціонування професійно-технічних навчальних закладів. Система професійно-технічної освіти опинилася на межі руйнування внаслідок прийняття Закону «Про Державний бюджет на 2016 рік» відповідно до Бюджетного кодексу України. Увесь тягар фінансування цих закладів перекладається на місцеві бюджети.

Чернігівська обласна організація Профспілки працівників освіти і науки України на своєму рівні неодноразово гостро ставила питання збереження професійно-технічних навчальних закладів в умовах зміни бюджетних відносин. 25 січня було направлено звернення обласної організації до народних депутатів “Щодо фінансування професійно-технічних закладів у 2016 році”, де було викладено стан системи професійно-технічних навчальних закладів області та пропозиції щодо їх фінансування.

29 січня на Всеукраїнській нараді обговорювалися проблеми та ризики подальшого функціонування системи професійно-технічної освіти.

Питання виживання ПТНЗ — питання майбутнього країниДо обговорення долучилися представники профільних міністерств, народні депутати, депутати міських та обласних рад, керівники та директори ПТНЗ, освітяни, профспілковці, представники громадських організацій, роботодавці. Від Профспілки працівників освіти науки України участь у роботі наради взяла заступник Голови Профспілки Любов Грабаренко.

Учасники відзначали, що багато міст не мають коштів на утримання професійно-технічних навчальних закладів і вирішили відмовити їм у фінансуванні. А відповідно до діючого Закону про Держбюджет, з 1 січня 2016 року видатки на підготовку робітничих кадрів у професійно-технічних закладах та інших навчальних закладах, розташованих у містах обласного значення, плануються з 2016 року у відповідних бюджетах міст обласного значення, а на інших територіях – у відповідних обласних бюджетах та бюджеті міста Києва.

Частина міських і обласних рад виділила тільки від 10 до 50 % від минулорічних обсягів фінансування. Багато міськрад відмовляються фінансувати підготовку професій, які не потрібні місцевій економіці, але затребувані на національному ринку праці.

Зокрема, голова Комітету з питань освіти і науки Лілія Гриневич підкреслила: «Ми повинні передати фінансування професійно-технічних закладів у містах обласного підпорядкування на рівень обласних бюджетів. Тільки навчальні заклади обласних центрів можуть фінансуватися з міських бюджетів, бо в обласних центрів більше фінансових можливостей. При цьому маємо надати для дофінансування професійно-технічної освіти субвенції державного бюджету на отримання середньої освіти та підготовку робітничих кадрів. Адже слід врахувати, що учні у ПТНЗ здобувають загальну середню освіту, а отже на це має надаватися освітня субвенція як і в загальноосвітніх школах. Окрім того варто, принаймні частково, підтримати фінансування професійної підготовки відповідною субвенцією, особливо в частині гостродефіцитних, необхідних для країни професій».

Без-назви-7На всеукраїнській нараді було прийнято рішення, що відповідні зміни до Законів України «Про Державний бюджет України на 2016 рік», Бюджетного кодексу України Комітет з питань науки та освіти найближчим часом винесе на розгляд Верховної Ради України, а розгляне питання буде винесено на парламентські слухання.

Наступним етапом боротьби за існування ПТНЗ став пікет, в якому взяли участь понад тисячу представників професійно-технічних навчальних закладів, батьківських комітетів, профспілок, первинок учнів та студентів ПТНЗ.

Профспілка працівників освіти і науки України взяла солідарну участь у пікетування Уряду.

Учасники акції тримали державні та профспілкові прапори, а також плакати з гаслами – «ПТУ – кузня робочих професій», «Профтехосвіта під загрозою», «Країну будують робочі руки», «Чим завинила профтехосвіта?», «Підійміть учителя з колін!», «Педагогам зарплату й робочі місця!» тощо.

За матеріалами прес-служби Профспілки працівників освіти і науки України

Текст Звернення Чернігівської обласної організації до народних депутатів “Щодо фінансування професійно-технічних закладів у 2016 році» надаємо для ознайомлення.

Без-назви-6

Питання виживання ПТНЗ — питання майбутнього країни

Питання виживання ПТНЗ — питання майбутнього країни

Питання виживання ПТНЗ — питання майбутнього країни

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>