unnamed (1)18 березня 2020 року набрав чинності Закон України «Про повну загальну середню освіту», що містить норми щодо строкових трудових договорів із педагогічними працівниками, яким виплачується пенсія за віком. Для аналізу норм цього Закону доцільно виділити три групи працівників:

1)       пенсіонери, які приймаються на роботу після 18 березня 2020 року;

2)       пенсіонери, які працювали станом на 30 червня 2020 року;

3)       працівники, яким виплата пенсії почнеться після 1 липня 2020 року.

 

Пенсіонери, які приймаються на роботу після 18 березня 2020 року.

Відповідно до абзацу третього частини 2 статті 22 Закону України «Про повну загальну середню освіту» педагогічні працівники державних і комунальних закладів загальної середньої освіти, які досягли пенсійного віку та яким виплачується пенсія за віком, працюють на основі трудових договорів, що укладаються строком від одного до трьох років.

Зазначена норма передбачає дві умови для укладення строкового договору:

-                     досягнення пенсійного віку, який становить для чоловіків – 60 років, для жінок до 1 квітня 2020 року – 56 років, для жінок із 1 квітня 2020 року – 59 років 6 місяців, для жінок із 1 квітня 2021 року – 60 років;

-         виплата пенсії за віком.

Виходячи із зазначеного, підстав для укладення строкових трудових договорів нема для педагогічних працівників, які:

- не досягли пенсійного віку, незалежно від того чи отримують вони пенсію за віком чи ні;

- досягли пенсійного віку, але з різних причин пенсію за віком не отримують;

- досягли пенсійного віку, але яким виплачується пенсія іншого виду (по інвалідності, у разі втрати годувальника, за вислугу років, пенсія за спеціальними законами).

Такі працівники мають прийматись на роботу за безстроковими трудовими договорами, якщо для строку відсутні інші підстави.

 

Пенсіонери, які працювали станом на 30 червня 2020 року.

Відповідно до підпункту 2 пункту 3 розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про повну загальну середню освіту» установлено, що набрання чинності цим Законом є підставою для припинення безстрокового трудового договору з педагогічними працівниками державних і комунальних закладів загальної середньої освіти, яким виплачується пенсія за віком, згідно з пунктом 9 частини першої статті 36 Кодексу законів про працю України. До 1 липня 2020 року керівники державних і комунальних закладів загальної середньої освіти зобов’язані припинити безстрокові трудові договори з педагогічними працівниками таких закладів освіти, яким виплачується пенсія за віком, з одночасним укладенням з ними трудових договорів строком на один рік. У разі незгоди з продовженням трудових відносин на умовах строкового трудового договору педагогічні працівники, яким виплачується пенсія за віком, звільняються згідно з пунктом 9 частини першої статті 36 Кодексу законів про працю України.

Детальне роз’яснення про застосування цієї норми надане окремо.

 

Працівники, яким виплата пенсії почнеться після 1 липня 2020 року.

У частині 2 статті 22 Закону України «Про повну загальну середню освіту» зазначається про укладення строкових трудових договорів. У ній, на відміну від Прикінцевих та перехідні положень цього Закону, не сказано про припинення безстрокових трудових договорів з пенсіонерами. Ні механізму переведення працівників на строкові договори, ні наслідків відмови від переведення закон не визначає.

Таким чином, у частині 2 статті 22 Закону України «Про повну загальну середню освіту» йдеться лише про новоприйнятих пенсіонерів, а не тих, які вже працюють.

Отже, підстав для переведення педагогічних працівників, яким виплата пенсії почнеться після 1 липня 2020 року, із безстрокових на строкові трудові договори нема.

 

 

Юрисконсульт Чернігівської обласної

організації Профспілки працівників

освіти і науки України О.В.Лугина

27.04.2020

 

 

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>