Праця осіб, які поєднують навчання у ВНЗ із трудовою діяльністю
Законами України «Про освіту» (ст. 51) та «Про вищу освіту» (статті 53, 54) надано право особам, які навчаються у вищих навчальних закладах, на трудову діяльність у позанавчальний час. До таких осіб належать, зокрема, студенти (слухачі), екстерни, здобувачі, аспіранти (ад’юнкти) та докторанти. При реалізації вказаними особами свого права на трудову діяльність виникає запитання, який статус матиме працівник-студент (аспірант) – основного працівника чи сумісника?
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України «Про зайнятість населення» до зайнятого населення належать, зокрема, особи, які навчаються за денною формою у вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою.
Зазначена робота студента (аспіранта) не є сумісництвом, оскільки сумісництвом вважається виконання працівником, крім своєї основної, іншої регулярної оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому ж підприємстві, в установі, організації або у громадянина (підприємця, приватної особи) за наймом (пункт 1 Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій, затвердженого наказом Мінпраці, Мін’юсту і Мінфіну від 28.06.93 р. № 43).
Аналогічну точку зору висловив Верховний Суд України у своїй постанові «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці» від 24.12.99 р. № 13.
Згідно з частиною третьою пункту 14 зазначеної постанови робота за трудовим договором осіб, які поєднують її з денною формою навчання, не є сумісництвом і оплачується на загальних підставах.
Висновок про те, що робота за трудовим договором осіб, які поєднують її зі денною формою навчання, не є сумісництвом, й тому вона передбачає ведення трудової книжки відповідно до загального порядку та є для таких осіб основним місцем роботи, викладений також у роз’ясненнях Міністерства праці та соціальної політики від 26 жовтня 2005р. № 09-503 та від 12 березня 2007 року № 66/06/186-07, Державного департаменту нагляду за додержанням законодавства про працю від 20 серпня 2003 року № 013-1229-22.
З нормативними документами, які регулюють дане питання можна ознайомитись на сайті Профспілки.
Юридичний відділ ЦК Профспілки
Яка інформація на сайті є найбільш корисною для вас?
Теґи
ОТГ Оплата Спорт виплати вчитель-сумісник відпустки відрядження вітання галузева та генеральна угоди діловодство зарплата захист прав колдоговір консультації профспілки медогляди медіа методкабінети міжнародна співпраця нова робота нормативна база оздоровлення оплата праці оформлення нового працівника охорона праці пенсія перевірки переговори планування послуги ЖКГ постанова Президії правова допомога протестні дії профспілкове навчання робота середня школа соціальне партнерство соціально-економічний захист спартакіада стипендія студентський профактив трудовий договір фінансова робота фінансування освіти єдина тарифна сітка інформація ФПУ