П О С Т А Н О В А

президії комітету Чернігівської обласної організації

Профспілки працівників освіти і науки України

27 жовтня 2011 року

Про дотримання трудових прав членів Профспілки в процесі

оптимізації мережі навчальних закладів Ріпкинського району

Ознайомившись з довідкою комісії (додається), обговоривши інформацію начальника відділу освіти Ріпкинської райдержадміністрації Багмута Л.І., голови Ріпкинської районної організації Профспілки Красківського П.Г., юрисконсульта обласної організації Профспілки Лугини О.В. президія комітету Чернігівської обласної організації Профспілки працівників освіти і науки України

ПОСТАНОВЛЯЄ:

1. Визнати роботу відділу освіти Ріпкинської райдержадміністрації по дотриманню, а Ріпкинської районної організації Профспілки працівників освіти і науки України по захисту трудових прав членів Профспілки в процесі оптимізації мережі навчальних закладів району недостатньою.

2. Відділу освіти Ріпкинської райдержадміністрації:

2.1. дотримуватись ст. 252 КЗпП, ст. 41 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» щодо згоди комітету районної організації Профспілки на звільнення голів та членів профкомів;

2.2. надавати загальноосвітнім навчальним закладам їх штатні розписи (п. 5.8 Інструкції з ведення ділової документації у загальноосвітніх навчальних закладах І-III ступенів, затвердженої наказом МОНУ від 23.06.2000 № 240);

2.3. забезпечити дотримання вимог правових актів та колективних угод про:

2.3.1. тарифікацію жінок, які перебувають у відпустках по догляду за дитиною (п. 3.1.8 районної угоди, 3.1.10 районної угоди);

2.3.2. надання педагогічного навантаження в обсязі менше ставки лише за письмовою згодою працівника (ч. 2 ст. 25 Закону «Про загальну середню освіту, п. 81 Положення про загальноосвітній навчальний заклад, затвердженого постановою КМУ від 27.08.2010 № 778);

2.3.3. надання навчальних годин керівникам та їх заступникам лише при повному навантаженні фахівців (п. 3.1.8 обласної угоди);

2.3.4. застосування назв посад у відповідності з назвами, встановленими нормативними актами;

2.4. забезпечити внесення змін до п. 5 наказу Ріпкинської гімназії від 01.09.2011 № 50 «Про тижневе тарифікаційне навантаження вчителів гімназії на 2011-2012 н.р.» в частині встановлення не доплати, а підвищення окладу, та здійснити відповідні перерахунки заробітної плати директору гімназії Корж Н.М. та заступнику з навчально-виховної роботи Могильній Н.М.;

2.5. не допускати виконання педагогічними працівниками роботи по супроводженню дітей шкільним автобусом без юридичного оформлення та оплати;

2.6. вживати заходів щодо виконання ст. 14 Закону України «Про освіту» в частині забезпечення педагогічних працівників сільської місцевості безплатним підвезенням до місця роботи і назад;

2.7. рекомендувати посилити увагу до питань:

2.7.1. навчання керівників навчальних закладів з питань трудового законодавства;

2.7.2. дотримання вимог трудового законодавства в дошкільних навчальних закладах району.

3. Голові Ріпкинської районної організації Профспілки:

3.1. приділяти більшу увагу колдоговірному регулюванню трудових відносин, забезпечити реєстрацію колективних договорів;

3.2. посилити інформаційну роботу, зокрема, шляхом забезпечення голів первинних організацій друкованими матеріалами, підпискою друкованих видань, розміщенням матеріалів про роботу профспілки в профспілкових куточках, проведення навчання;

3.3. провести перевірку правильності назв посад в штатних розписах, наказах та трудових книжках, використовуючи інформаційний вісник обласної організації Профспілки «Правові підстави змини назв посад у галузі освіти» 2011 року № 2;

3.4. забезпечити ведення документації районної організації Профспілки відповідно до вимог діловодства.

4. Головам територіальних організацій Профспілки:

4.1. опрацювати Положення про освітній округ, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.2010 № 777 («Урядовий кур’єр», 2010, № 170 від 15.09.2010), виробити шляхи захисту прав членів Профспілки в процесі створення та діяльності освітніх округів;

4.2. вживати заходів до виконанням роботодавцями ст. 252 КЗпП, ст. 41 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» про запитування згоди комітету районної організації Профспілки на звільнення голів та членів профкомів;

4.3. посилити контроль за дотриманням роботодавцями розділів колективних договорів і угод про зайнятість.

5. Голові обласної організації від імені президії звернутись до компетентних державних органів з метою вироблення спільної позиції щодо порядку прийняття рішень про ліквідацію і реорганізацію навчальних закладів.

6. Контроль за виконанням постанови покласти на юрисконсульта Лугину О.В.

Голова                                 Т.А.Матвеєва

 

Д О В І Д К А

Про дотримання трудових прав членів Профспілки в процесі оптимізації мережі навчальних закладів Ріпкинського району

Відповідно до плану роботи юрисконсульт Лугина О.В. та комісія у складі заступника голови обласної організації Дудки Н.В, голови Ічнянської районної організації Савченко В.І., Ніжинської Коваль С.М., Носівської Бондарчука Є.Г. 18-21 жовтня 2011 р. в ході вивчення питання відвідали 19 первинних організацій із 28 (68 %).

Згідно регіонального плану оптимізації мережі загальноосвітніх навчальних закладів області на 2009-2010, 2010-2011, 2011-2012 навчальні роки, затвердженого наказом управління освіти і науки Чернігівської ОДА від 28.08.2009 № 324, у Ріпкинському районі передбачена оптимізація 13 навчальних закладів, що є найвищим показником в області (поряд з Чернігівським районом). Із них передбачена ліквідація 8 ЗНЗ (найбільше в області) та реорганізація 4 ЗНЗ.

Фактично за три останні роки:

  • у 2009 р. ліквідовані Даницька ЗОШ І-ІІ ст., Буянківська ЗОШ І ст., інформаційно-аналітична та господарська група відділу освіти, реорганізована Неданчицька ЗОШ І-ІІІ ст. в ЗОШ І-ІІ ст.;
  • у 2010 р. ліквідована Олександрівська ЗОШ І ст., Тамарівська ЗОШ І-ІІ ст., Грабівська ЗОШ І-ІІ ст., Губицька ЗОШ І ст., Голубицька ЗОШ І ст., Ріпкинська гімназія перейменована в Ріпкинську гімназію Ріпкинської районної ради;
  • у 2011 р. ліквідований районний методичний кабінет та одночасно створений новий районний методичний кабінет, створена група по централізованому господарському обслуговуванню закладів освіти.

Заклади, робота яких зупинена (юридично існують, а фактично не працюють), в районі відсутні.

На даний час у Ріпкинському районі налічується 23 ЗНЗ: І-ІІІ ст. – 14, І-ІІ ст. – 8, І ст. – 1. Один загальноосвітній заклад припадає на 91,5 квадратних кілометри або на 5,1 населених пунктів, що є найбільшими показниками в області. У середньому по області один ЗНЗ припадає на 53,4 кв. км. (від 37,5 у Варвинському районі до 78,9 у Семенівському районі) та на 2,6 населених пункти (від 1,7 у Бобровицькому та Куликівському районах до 4,3 у Семенівському районі). Якщо брати лише сільську місцевість, то у Ріпкинському районі один ЗНЗ припадає на 6,6 населених пунктів при середньому по області 3,0 (від 1,7 у Куликівському районі до 5,3 у Семенівському районі).

Поряд з цим, Ріпкинський район за відсотком малокомплектних шкіл (59,1 %) займає лише 13 місце в області (від 42,9 % в Менському до 73,3 % в Талалаївському). За наповнюваністю класів район має ще вище місце – 8. А по кількості учнів на заклад взагалі є одним з найкращих – 5 місце.

Незважаючи на це, згідно з планом оптимізації ще мають бути реорганізовані Петрушівська ЗОШ І-ІІІ ст., Вишнівська ЗОШ І-ІІ ст. Новоукраїнська ЗОШ І-ІІІ ст. та ліквідовані Вербівська ЗОШ І ст. (4 учні), Ловинська ЗОШ І-ІІ ст. (17 учнів), Сиберізька ЗОШ І-ІІ ст. (18 учнів).

По всіх ліквідованих та реорганізованих ЗНЗ наявна згода сільських рад, прийнята на сесіях, а по Даницькій ЗОШ також рішення зборів громадськості. Рішення сходу відсутні (рішення зборів громадськості с. Даничі хоча названі сходом, проте присутні були лише 33 чол., включаючи представників районної влади). Всі рішення про ліквідацію чи реорганізацію закладів та затвердження їх статутів приймаються розпорядженнями голови райдержадміністрації. Лише перейменування гімназії та затвердження її статуту здійснене рішенням районної ради.

Вивчення практики прийняття рішень щодо ліквідації та реорганізації навчальних закладів по інших районах свідчить про відсутність єдиного підходу до вирішення цього питання в області (рішення приймаються як районними радами, так і райдержадміністраціями, а згода громади дається як сходом села, так і сільською радою).

Якщо ліквідація ЗНЗ мотивована демографічною ситуацією, то мотивація ліквідації методкабінету у розпорядженні відсутня і вбачається безпідставною, оскільки цим же розпорядженням наступного дня знову створений методкабінет. У результаті були звільнені за п. 1 ст. 40 КЗпП троє працівників.

У всіх розпорядженнях про ліквідацію та реорганізацію навчальних закладів райдержадміністрація зобов’язує відділ освіти провести консультації з райкомом профспілки працівників освіти щодо пом’якшення несприятливих наслідків звільнення працівників. На виконання цього відділ освіти надає райкому профспілки листи, в яких повідомляє про прийняте розпорядження. Проте, у випадках ліквідації інформаційно-аналітичної та господарської групи і методичного кабінету райдержадміністрація не зобов’язувала відділ освіти проводити консультації з профспілковими органами, а відділ освіти не повідомляв профспілкову організацію про їх ліквідацію, чим були дотримані Конвенція МОП про припинення трудових відносин з ініціативи підприємця № 158, ст. 49-4 КЗпП, ст. 22 Закону «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», п.п. 2.1.2, 2.1.3, 2.1.4, 2.1.6 обласної угоди, 2.1.7, 2.3.1 районної угоди, лист управління освіти і науки облдержадміністрації від 04.05.2007 № 1/1407 «Про дотримання законодавства при ліквідації навчальних закладів».

При ліквідації закладів всупереч ст. 252 КЗпП, ст. 41 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» не запитується згода райкому Профспілки на звільнення голів та членів профкомів.

Питання зайнятості в районній угоді врегульовані недостатньо, оскільки райком Профспілки не виконав п. 2 постанови пленуму комітету обласної організації від 16.05.2007 про ініціювання змін до районної угоди після викладення розділу «Зайнятість» обласної угоди в новій редакції.

Примірники обласної угоди первинні організації мають, проте, примірниками районної угоди не забезпечені. Норми про зайнятість у колективних договорах навчальних закладів в основному взяті з обласної угоди. Колдоговори є в усіх навчальних закладах, проте, частина з них не зареєстрована. Ефективне застосування норм колективних договорів про зайнятість виявлене в Ріпкинському ДНЗ «Веселка», за допомогою яких вихователь, що мав 0,41 ставки, отримав 0,5 ставки методиста, а не було прийнято нового працівника.

Плани роботи районної організації Профспілки передбачають вивчення і розгляд на засіданні президії питань дотримання трудового законодавства у закладах освіти району та здійснення заходів щодо захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів працюючих. Проте, до вивчення питання вбачається формальний підхід: постанови повторюються, постановляюча частина не відповідає суті питання, матеріали перевірок не додаються.

Недостатньою є інформаційна робота щодо трудових прав членів Профспілки. Голова районної організації не практикує розмноження первинним організаціям друкованої інформації. Профспілкові куточки є у всіх навчальних закладах, але в них розміщується лише статутна інформація (склад профкому, план роботи тощо). Інформаційний стенд районної організації крім статутної інформації містить лише плакати обласної організації Профспілки.

Про реорганізацію та перейменування закладів записи до трудових книжок здійснюються. Проте, нема записів про перейменування середніх шкіл у загальноосвітні у 1999 році, оскільки рішення районної ради чи розпорядження РДА з цього приводу у відділі освіти відсутні.

У трудових книжках, як і у наказах та штатних розписах, трапляються невірні назви посад: психолог Замглайської ЗОШ замість практичний психолог, організатор роботи з дітьми Тарасошевченківської ЗОШ замість педагог-організатор, опалювач, технічка Добрянської ЗОШ замість кочегар, прибиральник службових приміщень, робітник Новоукраїнської ЗОШ замість робітник з обслуговування будівель, музичний вихователь Ріпкинського ДНЗ «Веселка» замість музичний керівник та ін.

Однією з причин помилок є те, що відділ освіти не забезпечує загальноосвітні навчальні заклади примірниками штатних розписів (п. 5.8 Інструкції з ведення ділової документації у загальноосвітніх навчальних закладах І-III ступенів, затвердженої наказом МОНУ від 23.06.2000 № 240).

Порушень у процедурі звільнення працівників за п. 1 ст. 40 КЗпП не виявлено.

Тарифікаційні списки, розклад уроків погоджуються профкомом, про що наявні протоколи у всіх закладах, крім Ріпкинської гімназії.

В районі не тарифікуються жінки, які перебувають у відпустках по догляду за дитиною (п. 3.1.8 районної угоди, 3.1.10 районної угоди). У багатьох закладах не береться письмова згода працівників на навантаження менше ставки (ч. 2 ст. 25 Закону «Про загальну середню освіту, п. 81 Положення про загальноосвітній навчальний заклад, затвердженого постановою КМУ від 27.08.2010 № 778). Заступник директора Ріпкинської гімназії має майже максимальне навантаження з іноземної мови, в той час як вчитель іноземної мови, голова профкому отримав 17,5 годин (п. 3.1.8 обласної угоди).

Ріпкинська гімназія створена розпорядженням облдержадміністрації у 2001 р. та має у своєму складі І-ІІІ ступені. Вимоги законодавства щодо підвищеної оплати працівників гімназії в основному виконані. Проте, п. 5 наказу по гімназії від 01.09.2011 № 50 «Про тижневе тарифікаційне навантаження вчителів гімназії на 2011-2012 н.р.» встановлено доплати: 5 % від посадового окладу директору гімназії Корж Н.М. та заступнику з навчально-виховної роботи Могильній Н.М., в обов’язки яких входить керівництво групами продовженого дня; 25 % вчителю Донській М.І. за проведення занять з учнем за програмою для розумово відсталих дітей. Зазначене суперечить постанові КМУ «Про затвердження розмірів підвищення посадових окладів (ставок заробітної плати) та додаткової оплати за окремі види педагогічної діяльності у співвідношення до тарифної ставки» від 20.04.2007 № 643 та п.п. 29, 34, 35 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міносвіти від 15.04.1993 № 102, у яких за зазначені види педагогічної діяльності передбачені не доплати, а підвищення окладів. Якщо вчителю за проведення занять з учнем за програмою для розумово відсталих дітей, незважаючи на формулювання наказу, фактично здійснюється підвищення окладу, то директору і заступнику здійснюється доплата, що призводить до заниження їх заробітної плати.

У зв’язку з апробацією на базі Ріпкинського району Примірного положення про освітній округ, затвердженого наказом МОНУ 05.04.2006 № 267, вивчався вплив утворення освітніх округів на трудові права членів Профспілки. Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.2010 № 777 затверджене Положення про освітній округ, яке активізувало роботу освітніх округів і в інших районах.

Відповідно до п. 25 Положення округу орган управління освітою може приймати рішення про перерозподіл годин у межах навчальних планів суб’єктів округу. У такому разі для організації навчально-виховного процесу складається єдиний робочий навчальний план суб’єктів округу та встановлюється режим їх роботи.

Наказом відділу освіти Ріпкинської райдержадміністрації від 29.09.2011 № 198 «Про організацію роботи та фінансування освітніх округів у 2011-2012 навчальному році» за округами закріплені міжшкільні факультативи, консультаційні пункти та гуртки: Вербицький – 6, Добрянський – 8, Замглайський – 17,5, Любецький – 20, Ріпкинський – 28, Ріпкинський гімназійний – 23. Фактично – це години, які вилучаються від суб’єктів округу до опорних закладів. Визначені години деталізовані в навчальних планах округів, які погоджені головою ради округу та затверджені начальником відділу освіти. На ці години в опорному закладі складається окремий тарифікаційний список, який підписується директором закладу, бухгалтером, погоджується профкомом і затверджується начальником відділу освіти.

У результаті в учителів сільських шкіл зменшується педагогічне навантаження, у той час як в учителів опорних шкіл зростає.

Вбачається, що перерозподіл годин між суб’єктами округу має наступний вплив на трудові права членів Профспілки:

1) зменшення кількості навчальних годин призводить до скорочення педнавантаження учителів сільських шкіл;

2) необхідність підвезення дітей до опорного закладу для вивчення переданих туди навчальних годин потребує виділення автобусу, наявність якого поставить питання про доцільність вивчення в опорному закладі окремих предметів, а не всіх, а, відповідно, і про ліквідацію чи реорганізацію сільської школи;

3) підвезення дітей до опорного закладу для вивчення переданих туди навчальних годин потребує додаткових коштів, а тому виникає ризик зменшення видатків на оплату праці.

Незважаючи на проведену роботу по оптимізації мережі в районі залишаються невирішеними пов’язані з цим питання:

- штатних працівників, які супроводжують дітей у шкільних автобусах, не введено, педпрацівники супроводжують дітей за рахунок власного часу безоплатно;

- ні рішення районної ради, ні додатку до районної угоди про підвіз педагогічних працівників сільської місцевості до місця роботи і назад відповідно до ст. 14 Закону України «Про освіту» не прийнято, шкільні автобуси за маршрутом забезпечують підвіз лише 46,9 % педпрацівників, 43 працівники не підвозяться;

- видатків на відрядження в кошторисах передбачено недостатньо.

Недостатньо уваги приділяє відділ освіти дошкільним навчальним закладам району. Так, завідувач Любецького ДНЗ не обізнана про затвердження нових Типових штатів ДНЗ, тривалість відпусток помічникам вихователів, запровадження з вересня 20-% надбавки за престижність, необхідність розподіл педнавантаження оформляти наказом тощо. До цього часу в жодному з перевірених ДНЗ району не виконані нові Типові штатні нормативи ДНЗ, затверджені наказом МОНУ від 04.11.2010 № 1055, щодо встановлення часу для передачі зміни вихователями.

Юрисконсульт Чернігівської

обласної організації Профспілки                                     О.В.Лугина

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>