Про дотримання прав працівників закладів освіти при відновленні освітнього процесу
Після початку збройної агресії Російської Федерації з метою убезпечення всіх учасників освітнього процесу МОН направило листа № 1/3277-22 від 25.02.2022 із рекомендацією щодо припинення освітнього процесу в закладах освіти та оголошення канікул на два тижні.
01 березня набрав чинності наказ МОЗ 25.02.2022 № 380, яким зупинено дію наказу Міністерства охорони здоров’я України від 04.10.2021 № 2153 «Про затвердження Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням», до завершення воєнного стану в Україні. Тому керівники закладів освіти 01.03.2022 мали допустити до роботи працівників, що були відсторонені від роботи через відсутність щеплень проти гострої респіраторної хвороби COVID-19.
Із 14 березня, після закінчення канікул, заклади освіти почали видавати накази про призупинення освітнього процесу.
24 березня набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо державних гарантій в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану» від 15.03.2022, яким Закон України «Про освіту» доповнено ст. 57-1. Згідно з частиною першою даної статті здобувачам освіти, працівникам закладів освіти, установ освіти, наукових установ, у тому числі тим, які в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану в Україні чи окремих її місцевостях, оголошених у встановленому порядку (особливий період) були вимушені змінити місце проживання (перебування), залишити робоче місце, місце навчання, незалежно від місця їх проживання (перебування) на час особливого періоду гарантується:
організація освітнього процесу в дистанційній формі або в будь-якій іншій формі, що є найбільш безпечною для його учасників;
збереження місця роботи, середнього заробітку, здійснення виплати стипендії та інших виплат, передбачених законом;
місце проживання (пансіон, гуртожиток тощо) та забезпечення харчуванням (у разі потреби).
Таким чином, навіть у разі оголошення простою роботодавець має зберігати працівникам закладів освіти середній заробіток.
На даний час заклади освіти Чернігівської області відновлюють освітній процес: у закладах розпочинається дистанційне і навіть очне навчання.
Про відновлення освітнього процесу та початок роботи роботодавець має видати відповідний наказ та довести його до відома працівників.
Якщо закладом освіти прийняте рішення про відновлення очного навчання, то відсутнім працівникам має бути наданий час для повернення до місця проживання. Роботодавцям слід враховувати, що значна частина працівників з поважних причин не зможе прибути до місця роботи. Навіть працівники, які раніше доїжджали з інших населених пунктів, не завжди матимуть змогу приступити до роботи через відсутність громадського транспорту, мостів тощо.
Якщо працівник не може приступити до роботи, він має право оформити відпустку без збереження заробітної плати на час воєнного стану (ч. 3 ст. 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану») або на час карантину (ст. 26 Закону України «Про відпустки».
Відмова працівника приступити до роботи, в тому числі дистанційної, без поважних причин або без пояснення причин може бути розцінена роботодавцем як порушення трудової дисципліни.
Працівники, які не мають змоги приступити до роботи з поважних причин, а також працівники, яких роботодавець не ознайомив з наказом про відновлення роботи (у тому числі у зв’язку з відсутністю зв’язку з ними) не можуть бути притягнені до дисциплінарної відповідальності, зокрема, звільнені.
Голова організації Тетяна Матвеєва
Яка інформація на сайті є найбільш корисною для вас?
Теґи
ОТГ Оплата Спорт виплати вчитель-сумісник відпустки відрядження вітання галузева та генеральна угоди діловодство зарплата захист прав колдоговір консультації профспілки медогляди медіа методкабінети міжнародна співпраця нова робота нормативна база оздоровлення оплата праці оформлення нового працівника охорона праці пенсія перевірки переговори планування послуги ЖКГ постанова Президії правова допомога протестні дії профспілкове навчання робота середня школа соціальне партнерство соціально-економічний захист спартакіада стипендія студентський профактив трудовий договір фінансова робота фінансування освіти єдина тарифна сітка інформація ФПУ