Статус матері, батька, які самі виховують дитину, для надання додаткової відпустки
У п.9 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 6.11.1992 р. №9 “Про практику розгляду судами трудових спорів” зазначено, що одинокою матір’ю є жінка, яка не перебуває у шлюбі і у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено в установленому порядку за вказівкою матері; вдова; інша жінка, яка виховує і утримує дитину сама. За цим визначенням для визнання “іншої жінки” одинокою матір’ю, вона повинна і виховувати, і утримувати дитину сама.
Разом з тим, в листі Міністерства праці та соціальної політики України від 14 квітня 2008 р. № 235/0/15-08/13 “Роз’яснення щодо застосування статті 19 Закону України “Про відпустки” (додаткові відпустки працівникам, які мають дітей)” дається визначення одинокої матері як такої, яка виховує дитину без батька. У зв’язку з тим, що в п.5 ч.12 ст.10, Закону України “Про відпустки” саме так характеризується поняття одинокої матері, Міністерство праці і соціальної політики рекомендує вважати одинокою матір’ю жінку, яка не перебуває у шлюбі і у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено в установленому порядку за вказівкою матері; вдову; жінку, яка виховує дитину без батька (втому числі і розлучену жінку, яка сама виховує дитину, якщо батько не проживає разом з дитиною та відсутні інші докази його участі у вихованні дитини, і за цих самих умов жінка, яка вийшла заміж, але її дитина новим чоловіком не всиновлена).
Чинним законодавством не визначено чіткий перелік документів, які має подати одинока мати для отримання додаткової соціальної відпустки.
Жінка, яка не перебуває у шлюбі і у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено в установленому порядку за вказівкою матері, може подати: копію свідоцтва про народження дитини і довідку органів запису актів громадянського стану про підстави внесення до книги записів народжень відомостей про батька дитини; жінка, яка є вдовою, -копію свідоцтва про народження дитини та копії свідоцтва про укладення шлюбу та свідоцтва про смерть чоловіка.
Розлучена жінка, яка сама виховує дитину (без батька), може подати: копію свідоцтва про народження дитини; для підтвердження того, що жінка є розлученою, – копію свідоцтва про розірвання шлюбу та документ, який підтверджував би те, що батько не бере участі у вихованні дитини.
Жінка, яка вдруге вийшла заміж (в разі якщо її дитина від першого шлюбу новим чоловіком не всиновлена), для отримання такої відпустки може пред’явити документ, який підтверджував би те, що батько дитини не бере участі у її вихованні, та довідку органу реєстрації актів цивільного стану про те, що дитина новим чоловіком не всиновлена.
Для підтвердження того факту, що батько дитини не бере участі у її вихованні, можуть бути пред’явлені: довідка з ЖЕКу про реєстрацію особи за місцем проживання, ухвала суду або постанова слідчого про розшук відповідача у справі за позовом про стягнення аліментів, рішення суду про позбавлення відповідача батьківських прав, рішення органів опіки та піклування або суду про відсутність участі батька у вихованні дитини тощо. Разом з тим, звертаємо Вашу увагу на те, що надання лише довідки з ЖЕКу про те, що дитина проживає разом з матір’ю, не дає достатніх підстав вважати, що батько не бере участі у її вихованні.
У листі Міністерства праці та соціальної політики України “Про порядок надання соціальної додаткової відпустки одиноким матерям” від 26.07.2010 р. №2650/0/10-10/13 також вказується, що документом, який підтверджує право матері на додаткову відпустку, може бути акт, складений соціально-побутовою комісією, створеною первинною профспілковою організацією чи будь-якою іншою комісією, створеною на підприємстві, в установі, організації, або акт дослідження комітетом самоорганізації населення, в якому зі слів сусідів (за наявності їх підписів в акті) підтверджується факт відсутності участі батька у вихованні дитини; довідка зі школи про те, що батько не бере участі у вихованні дитини (не спілкується з учителями, не забирає дитину додому, не бере участі в батьківських зборах) тощо.
Зазначені умови при наданні додаткової соціальної відпустки застосовуються також до батька, який виховує дитину без матері (одинокий батько).
Яка інформація на сайті є найбільш корисною для вас?
Пошук за датою
Листопад 2024 П В С Ч П С Н « Жов 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 Теґи
ОТГ Оплата Спорт виплати вчитель-сумісник відпустки відрядження вітання галузева та генеральна угоди діловодство зарплата захист прав колдоговір консультації профспілки медогляди медіа методкабінети міжнародна співпраця нова робота нормативна база оздоровлення оплата праці оформлення нового працівника охорона праці пенсія перевірки переговори планування послуги ЖКГ постанова Президії правова допомога протестні дії профспілкове навчання робота середня школа соціальне партнерство соціально-економічний захист спартакіада стипендія студентський профактив трудовий договір фінансова робота фінансування освіти єдина тарифна сітка інформація ФПУ