Урядові пріоритети освітньої політики: основні акценти
Протягом останніх двох років державне фінансування галузі освіти і науки в Україні значно збільшувалося, що дозволило реалізувати низку важливих ініціатив та підтримати ключові напрями освітньої політики. Про це повідомив Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль під час засідання Кабінету Міністрів 18 березня 2025 року.
Серед основних напрямів — розвиток очного навчання, модернізація інфраструктури шкіл, підтримка реформи Нової української школи, профільної та професійно-технічної освіти, а також забезпечення безоплатного шкільного харчування.
У межах політики «школа офлайн» понад 100 тисяч учнів повернулися до очного навчання з вересня 2024 року.
У 2025 році на облаштування укриттів у школах передбачено 6,2 млрд грн, з яких 3,8 млрд вже розподілено на реалізацію 60 проєктів.
Також виділено 1,6 млрд грн на закупівлю понад 600 шкільних автобусів для забезпечення доступу учнів до освітніх закладів. Транспорт закуповується у вітчизняних виробників.
Фінансування реформи НУШ у 2025 році перевищує 2 млрд грн. Окрему увагу зосереджено на підготовці до впровадження профільної освіти з 2027 року. На матеріально-технічне оснащення шкіл у цьому напрямі розподілено 500 млн грн.
Продовжується реалізація програми безкоштовного харчування для учнів 1–4 класів, якою охоплено понад 1,6 млн дітей. За словами Прем’єр-міністр України на це виділено понад 2,8 млрд грн. З вересня 2025 року планується розширення програми на прифронтові регіони. Також передбачено 1,2 млрд грн на модернізацію харчоблоків за трьома новими моделями: базова кухня, опорна кухня та фабрика-кухня.
У напрямі професійно-технічної освіти відкрито майже 100 нових майстерень, понад 30 з яких – у 2025 році. Заплановано відкриття ще до сотні майстерень за рахунок 540 млн грн, передбачених у державному бюджеті.
Фонд оплати праці освітян у 2025 році становить 115 млрд грн. Приблизно 500 тисяч педагогів отримують щомісячну доплату, обсяг якої планується збільшити з вересня. Також передбачено кошти на підвищення кваліфікації працівників освіти.
Водночас заробітну плату працівників освіти важко поки що назвати конкурентною та достатньою.
Профспілка працівників освіти і науки України постійно моніторить ці питання, веде соціальний діалог із владою щодо збереження чинних гарантій, виплат відповідно до законодавства, а також забезпечення належного і стабільного фінансування галузі та гідної оплати праці освітянам.
Так, нещодавно було оприлюднено Заяву Профспілки щодо Закону України «Про дошкільну освіту» в частині робочого часу.
За матеріалами – Урядовий портал
Пресслужба Профспілки працівників освіти і науки України
Яка інформація на сайті є найбільш корисною для вас?
Теґи
ОТГ Оплата Спорт виплати вчитель-сумісник відпустки відрядження вітання галузева та генеральна угоди діловодство зарплата захист прав колдоговір консультації профспілки медогляди медіа методкабінети міжнародна співпраця нова робота нормативна база оздоровлення оплата праці оформлення нового працівника охорона праці пенсія перевірки переговори планування послуги ЖКГ постанова Президії правова допомога протестні дії профспілкове навчання робота середня школа соціальне партнерство соціально-економічний захист спартакіада стипендія студентський профактив трудовий договір фінансова робота фінансування освіти єдина тарифна сітка інформація ФПУ