ukrinform-251-of-292Проєкт першого профспілкового партнерства між Профспілкою працівників освіти і науки України та німецькою профспілкою GEW – це не лише старт нової співпраці. Це – змістовна відповідь на запит освітян про посилення їхнього голосу у трансформації освітнього середовища, а також крок до змістовнішого соціального діалогу в державі.

Під час презентації в Укрінформі, яка відбулася 14 березня 2025 року, і об’єднала представників профспілок, уряду, експертного середовища та педагогічної спільноти, стало зрозуміло: цей проєкт – це новий інструмент посилення ролі профспілок в освітньому процесі.

Учасників заходу було поінформовано, що у січні 2025 року відбулася офіційна презентація проєкту у Німеччині за участю Федерального міністра Свенії Шульце, Голови Профспілки GEW Майке Фіннерн та заступниці Голови Профспілки працівників освіти і науки України Ольги Чабанюк.

Мультиплікатори змін, які посилять профспілковий рух
ukrinform-39-of-292

Одним із практичних результатів партнерства стане підготовка 150 профспілкових мультиплікаторів – активних освітян, які пройдуть навчання, щоб не лише відстоювати права колег, а й формувати нову культуру профспілкового активізму. Це – інвестиція в майбутнє профспілки як сучасного інституту, що здатен вести діалог на рівних з урядом та роботодавцями.

За словами керівниці проєкту Ольги Чабанюк, він охоплює і стратегічні напрями: захист трудових прав, залучення молоді та жінок до профспілкового руху, посилення міжнародної співпраці та соціально справедлива трансформація сфери праці.

Про те, що фундамент освіти – це педагог, наголосив заступник Голови Профспілки Сергій Романюк, розкриваючи питання діяльності Профспілки щодо відстоювання прав та гарантів освітян у частині заробітних плат.

«…Якщо ми не змінимо ставлення до вчителя в суспільстві, не створимо умов для його розвитку і захисту – втратимо кадри. Цей проєкт – це можливість започаткувати суспільний діалог про місце і цінність педагога, і профспілка тут є рушієм», – наголосив заступник Голови Профспілки.

nik-shtarus

Під час презентації профспілкового партнерства Нік Штраус, член правління Профспілки працівників освіти і науки Німеччини (GEW), передав привітання від голови GEW Майке Фіннерн та наголосив:

«Це партнерство – вагомий крок до зміцнення співпраці освітян Німеччини й України. Це стало важливою підтримкою з огляду на загарбницьку війну рф проти України Сьогодні Україна потребує солідарності, і якісна освіта – це основа для майбутнього обох країн».

Він підкреслив, що освіта є ключовою для відновлення держави, адже саме вона здатна утримати людей у країні, створити належні умови праці та перспективу.

«Ми вражені вашою стійкістю. Як профспілка, ми стурбовані обмеженнями прав працівників та профспілок в умовах війни. Але саме профспілки є фундаментом демократії, і тому наша мета – посилити їхню роль і підтримати голос освітян», – зазначив Нік Штраус.

Соціальний діалог – спільна справа Профспілки та МО.
ukrinform-206-of-292

Показово, що саме Міністерство освіти і науки України підтримуватиме реалізацію ініціативи. За словами заступника міністра освіти Андрія Сташківа, Профспілка є важливим партнером у розробці нової галузевої угоди.

«Соціальний діалог із нашими профспілками є важливим. Ми враховуємо їхні пропозиції та зауваження і вже зараз разом працюємо над новою Угодою. Цей проєкт дозволить підсвітити актуальні проблеми й залучити більше вчителів, вихователів, викладачів до публічної дискусії на запланованих семінарах», – зазначив він.

Андрій Сташків також розповів про роботу профільного міністерства щодо реалізації важливих ініціатив та напрямів освітньої політики країни.

Під час презентації проєкту в Укрінформі педагоги, які брали участь у заході, також звертали увагу на важливі виклики, що потребують сьогодні спільного системного вирішення. Одним із таких є рівень оплати праці педагогів, особливо молодих фахівців, працівників закладів дошкільної освіти та вихователів дитячих садків.

Так, Лілія Легенька, вихователька дитячого садочка «Сонечко» з міста Корсунь-Шевченківський зазначила, що заробітна плата вихователів, зокрема молодих, залишається мізерною. Вона не спонукає залишатися у професії також педагогів-логопедів чи дефектологів, попри велике навантаження та щоденну віддачу.

Студентські виклики та важливість підтримки молодих людей залишатися в країні і працювати на її відновлення та відбудову озвучили голови студентських профкомів Микола Спересенко Львівського національного університеті імені Івана Франка та Ігор Степанюк з НТУУ «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського».
ukrinform-180-of-292

Такий сигнал із професійного середовища вкотре підкреслює, що соціальний діалог, підтриманий профспілками, має включати конкретні кроки щодо підвищення статусу педагогів й підтримки молоді й науковців – не лише через нормативні документи, а й через справедливу оплату праці. А профспілка у цьому процесі – не просто структура захисту трудових прав, а активний учасник реформ у галузі освіти.

Профспілка в євроінтеграційних процесах

Проєкт має й ширший контекст – європейську інтеграцію. Як наголосила директорка департаменту зайнятості Міністерства економіки України Дарія Андрюніна: «Соціальний діалог – це основа економічного розвитку країн ЄС. І жодна реформа у сфері праці неможлива без участі сторін соціального діалогу. Україна взяла на себе зобов’язання посилити цей діалог, тому важлива залученість усіх сторін та партнерів до спільних дій».
ukrinform-109-of-292

Також Дарія Андрюніна зазначила, що департамент уже має успішний досвід співпраці з профспілками при напрацюванні звітних документів для Брюсселю і запросила колег долучатися до розробки Стратегії зайнятості населення, адже подальша імплементація цього документу залежатиме від спільних кроків та бачення усіх партнерів соціального діалогу.

Водночас німецька сторона звернула увагу, що українські профспілки поки що недостатньо залучаються до процесів євроінтеграції. Це і є зона зростання, над якою працюватимуть партнери.

За словами Маркуса Колля, керівника відділу економічного співробітництва Посольства Німеччини в Україні, українські профспілки, на їх переконання, добре розуміють проблеми працівників, хоч вони наразі не мають можливості багато працювати через війну. Він зазначив, що німецькі колеги мають партнерство з українськими профспілками і цей проєкт покликаний значно підсилити профспілкову роботу.

«Ми готові допомагати Україні у рамках різних програм, надати освіту й гарантію добрих заробітних плат понад 90 тисячам українців задля готовності відновлювати свою країну після завершення війни», – зазначив Маркус Колль.

Готовність підтримувати цю ініціативу також прозвучала і від Представника Фонду імені Фідріха Еберта в Україні Віталія Дудіна, адже важливо інвестувати в освіту, щоб Україна не відставала від інших держав і не погіршувала соціально-гуманітарні стандарти життя.

ukrinform-78-of-292

Підбиваючи підсумки заходу, заступниця голови Профспілки працівників освіти і науки України та керівниця проєкту Ольга Чабанюк наголосила на глибинному значенні цього партнерства:

«Для нас цей проєкт – не просто міжнародна ініціатива, це – точка опори, яка допомагає зміцнити профспілковий рух в Україні, сформувати нове покоління активних, вмотивованих і свідомих молодих освітян. Це – шанс зробити голос педагогів сильнішим і впливовішим у процесі змін в освіті».

Вона підкреслила, що розуміння соціальних партнерів та підтримка колег з Німеччини стала для української Профспілки важливим проявом солідарності у складний період війни.

«Ми щиро вдячні нашим партнерам з GEW, Федеральному міністерству економіки та розвитку Німеччини, а також організації Sequa за довіру і підтримку. Цей проєкт надихає нас рухатися вперед, зміцнювати діалог з урядом та відстоювати гідні умови праці для кожного освітянина», – наголосила керівниця проєкту.

Віримо, що перше профспілкове партнерство між Німеччиною та Україною відкриє нові можливості для того, щоб голос українських педагогів і Профспілки був не лише почутим, а й впливовим у формуванні освітньої політики, а взаємодія з урядом стала системною та ефективною!

#профспілковепартнерство

 

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>